Św. Paweł Miki i Towarzysze Męczennicy

Grupa docelowa: Dorośli Rodzaj nauki: Homilia Tagi: Dwóch świadków, Św. Paweł Miki

Msza św. popołudniowa, czwartek 6 II 2014

WSTĘP

W XVI w. chrześcijaństwo w Japonii rozwijało się dynamicznie. Niestety pod koniec stulecia wybuch-ło prześladowanie. Na te czasy przypada  męczeń-stwo św. Pawła Miki i jego 25 Towarzyszy. Wśród nich było 3 jezuitów, 6 franciszkanów i 17 tercjarzy franciszkańskich. Paweł Miki był Japończykiem, je-zuitą. Po nowicjacie i studiach przemierzył niemal całą Japonię, głosząc Ewangelię. Gdy miał otrzy-mać święcenia kapłańskie aresztowano go i podda-no torturom, aby wyrzekł się wiary. W więzieniu spotkał innych chrześcijan. Obwożono ich po okoli-cy z wypisanym wyrokiem śmierci. Paweł wyko-rzystał okazję, by zebranym tłumom głosić Chrystu-sa. Więźniów umieszczono w więzieniu w pobliżu miasta Nagasaki. Dołączono do nich jeszcze dwóch chrześcijan. Poza miastem ustawiono 26 krzyży, na których zawieszono aresztowanych chrześcijan. Pa-weł Miki jeszcze z krzyża głosił zebranym poganom Chrystusa. Dopełnili swej ofiary 5 lutego 1597 r.

Są to pierwsi męczennicy Dalekiego Wschodu.

HOMILIA

  1. Kiedy coś się dzieje lub wydarzyło – szukamy świadków zdarzenia. Naocznych. Chcemy się dowiedzieć, jak było naprawdę. Świadkowie są dla nas punktem odniesienia, „dowodem”.
  2. Podobnie jest w życiu duchowym, w procesie ro-zwoju wiary. Szukamy nie tylko odpowiedzi na pytania, ale i świadków naocznych Prawdy.
  3. Takimi świadkami, sprzed wielu wieków, są patronowie dnia dzisiejszego – pierwsi męczen-nicy japońscy. To nie legenda, oni naprawdę oddali życie za Jezusa i wiarę.
  4. Innymi świadkami są uczniowie z dzisiejszej Ewangelii – wtedy na zdaniu dwóch lub trzech opierała się prawda – to dlatego – szanując tam-tejsze zwyczaje – Jezus posyła ich po dwóch.
  5. To zachęta, abyśmy i my byli dzisiaj świadkami.