Uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego Patrona Polski
Dobry Pasterz a pasterze Kościoła w Sermo 46 św. Augustyna
HOMILIA 1
- „Dobry pasterz daje życie swoje za owce”…
- Czy rzeczywiście tak powinno być? Po co owcom martwy pasterz, po co taki, który życie swoje oddaje? Skoro pasterz poległ, to koniec również i z owcami…
- ALE Chwilę dalej w Janowej Ewangelii Jezus mówi: „Mam moc oddać swoje życie i mam moc je odzyskać”
- O takiego właśnie pasterza chodzi, który jest Panem życia… o Jezusa, któremu życia nikt nie odebrał…
- On je oddał za nas… aby je odzyskać również dla nas… przez swoje Zmartwychwstanie…
- Znałem kiedyś jednego pasterza… wędrował ze stadem od polany do polany… troszczył się o owce, znał się na tym… ale najbardziej podobały mi się jego sposoby na wilki… miał w torbie korkowca, którym czasami głośno strzelał, a także zwój łatwopalnej folii, wiedział, że płomień odstraszy wilki… miał na nie sposób… ale oprócz tych nowoczesnych sposobów na niebezpieczeństwo najbardziej imponowała mi jego więź ze stadem… znajomość… to nie było tylko pasące się mięsko i wełna…
- Podobnie i Bóg „pasąc” nas troszczy się o nas z miłością…
- „Podobnie jak Mnie zna Ojciec, a Ja znam Ojca...” – te słowa pokazują więź – Jezus mnie kocha podobnie jak kocha Ojca… niepojęta, niewyobrażalna wieść o tym, że PODOBNĄ miłością darzy mnie i Ojca… ponieważ znać = kochać…
- Dzisiaj dziękujemy Bogu za pasterza, który na naszej ziemi oddał życie za owce – za św. Stanisława, biskupa i męczennika… oddał przy ołtarzu, sprawując Eucharystię… tam dopadł go miecz rozgniewanego króla 11 kwietnia 1079 roku…
- „Dobry pasterz daje życie swoje za owce”… dziękując Jezusowi za jego miłość uczmy się i my stale oddawać życie Jemu, a także i naszym bliskim…
Majówka
Litania loretańska składa się z trzech części:
- Pierwsza ukazuje Maryję jako Matkę Odkupiciela oraz Jej rolę wobec nas, ludzi,
- Druga część – pokazuje Jej zadania wobec ludzkości, jak spełniły się w Maryi zapowiedzi Starego Testamentu, oraz jak Maryja uczestniczyła i nadal uczestniczy w dziele zbawienia,
- Trzecia część – pokazuje Jej miejsce w chwale, stosunek do świętych i do całego stworzenia.
Budowa litanii nie jest zatem przypadkowa. Zachęca nas do uwielbienia i dziękczynienia – za Jej zgodę w dziele Jezusa, za spełnienie Bożych obietnic w Jej życiu – więc i nasze możemy Bogu poddać…, a także możemy oczekiwać, że Maryja wraz ze świętymi wstawia się za nami w niebie… Wychwalajmy więc Ją z całego serca!
Uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego Patrona Polski, Poznań, 8 maja 2012, Dz 20,17-18a.28-32.36; Ps 100; Rz 8,31b-39; J 10,11-16
HOMILIA 2
1. Dobry pasterz zna swoje owce. Zna konkretnie każdą. Jeśli ratuje którąś z nich, to wie, którą ratuje.
2. W taki właśnie sposób, pełen wiedzy i zażyłości, Bóg traktuje i ratuje także mnie.
Gidle, 11 grudnia 2018.
HOMILIA 3
- Nawiążę do legendy – ciało porąbane mieczem zrosło się na nowo. Strzegły go orły.
- To jest obraz jedności potrzebnej w życiu: wiara i życie, łaska Boża i nasze decyzje, grzech i przebaczenie, wolność i zawierzenie Bogu…
- Prośmy św. Stanisława za tych, których życie się rozleciało. Także za Polskę podzieloną i odkupioną.
Gidle 8 maja 2018, uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego Patrona Polski, Dz 20,17-18a.28-32.36; Ps 100; Rz 8,31b-39; J 10,11-16
HOMILIA 4
1. Dziś zwierzęta hoduje się na fermach, setki, tysiące. Kiedyś należały prawie do rodziny. Dzisiaj to często tylko materiał na przetwórstwo.
2. Ludzi też są setki, tysiące, miliony, miliardy na świecie. Kim jestem w Bożych oczach?
3. Bóg jest dobrym Pasterzem. Zna mnie i troszczy się o mnie. Dla Niego jestem jedyny i wyjątkowy. I miłość Boga do mnie jest bardzo wyjątkowa i osobista.
4. Jezus oddał za mnie życie i zmartwychwstał. Jego miłość jest wieczna i nic tego nie zmieni.
Gidle, uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika, 8 maja 2019, Dz 20,17-18a.28-32.36; Ps 100; Rz 8,31b-39; J 10,11-16
HOMILIA 5
1. Oddawanie życia za owce nie zawsze jest tragicznym wydarzeniem, jak w przypadku męczeństwo św. Stanisława. Nie mówiąc już o męce i śmierci Pana Jezusa.
2. Oddawanie życia na co dzień – na tym polega życie dobrego pasterza. Św. Paweł „w dzień i w nocy” przez 3 lata wspiera starszych Kościoła w Efezie. Także Jezus przez 3 lata wędruje z Apostołami po Palestynie.
3. Wilki nie zawsze niosą śmierć. W dzisiejszym fragmencie z Dziejów Apostolskich będą niosły podziały, niezgodę i przewrotne nauki. Mimo ciężkiej pracy pasterza – zawsze będą jakieś straty.
4. Mimo tych bolesnych ran i strat nie zapominajmy, że Pan jest dobrym Pasterzem, a my – Jego własnością.
Radonie, 9 maja 2022, uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika, Dz 20,17-18a.28-32.36; Ps 100; Rz 8,31b-39; J 10,11-16
HOMILIA 6
1. Od wczoraj ten cudowny fragment z Rz 8, lek na cały smutek człowieka i świata, hymn na cześć Bożej miłości, nabrał dramatycznego znaczenia. Nasz współbrat, O. Marcin Mogielski OP, wybrał go jako motto swojego przejścia do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Można to zobaczyć na YT. Właściwiej jakby nic się takiego nie stało… liczy się Chrystus, reszta jest mało ważna…
2. Wszystkie wstępy do dzisiejszej uroczystości podkreślają, jak to bp Stanisław dzielnie upominał króla Bolesława za niesprawiedliwe sądy.
3. Może wtedy miało to inny wydźwięk. Dzisiaj byłoby dobrze, gdyby pasterze Kościoła nie krytykowali grzechów rządzących, ale świadczyli o bezinteresownej miłości Boga, która wszystko zwycięża.
Radonie, 8 maja 2023, uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski, Dz 20,17-18a.28-32.36; Ps 100; Rz 8,31b-39; J 10,11-16
HOMILIA 7
1. Jedna owczarnia i jeden pasterz w czasach różnorodności i pluralizmu – także w Kościele – nie brzmi zbyt dobrze…
2. Lecz na szczęście Jezus mówi słowa, które są prawdziwe niezależnie od kultu i czasów.
3. Dlaczego zatem jedna owczarnia i jeden pasterz? Ponieważ jeden Bóg i jeden Pan nas stworzył, stwarza i każdemu daje życie. Jeden Bóg i Człowiek, nasz Zbawiciel za nas wszystkich oddał życie i zmartwychwstał, abyśmy to życie mieli na wieki.
4. Ps 100: „On sam nas stworzył, jesteśmy Jego własnością, owcami Jego pastwiska”.
Radonie, 8 maja 2024, uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski, Dz 20,17-18a.28-32.36; Ps 100; Rz 8,31b-39; J 10,11-16