Święto św. Teresy Benedykty od Krzyża
WSTĘP
Edyta Stein urodziła się 12 października 1891 we Wrocławiu jako jedenaste dziecko głęboko wierzących Żydów. Chociaż w domu gorliwie przestrzegano przepisów religii, Edyta w wieku 20 lat uważała się za ateistkę. Doskonale zdała maturę i zaczęła studia. Miała zasadę – nie przyjmuję niczego, je-żeli nie zbadam tego gruntownie sama. Dlatego tak usilnie poszukiwała prawdy. „Poszukiwanie prawdy było moją jedyną modlitwą” – pisała później. Z czasem zaczęła pisanie doktoratu. W czasie I wojny była pielęgniarką, potem pracowała w wielu miejscach jako nauczyciel i wykładowca.
W wieku 30 lat dokonało się jej nawrócenie dzięki zetknięciu się z autobiografią św. Teresy z Avila. Przeczytała ją w ciągu jednej nocy i wreszcie – szukając prawdy – znalazła Boga i Jego miłosierdzie. Poprosiła wówczas o chrzest i pociągnęła swoim zapałem siostrę – Różę. Chrzest i I Komunię św. przyjęła 1 stycznia 1922 r. Otrzymała imię Teresa. Nie oznaczało to dla niej zerwania więzów z narodem żydowskim. Właśnie teraz, gdy powróciła do Boga, poczuła się znów Żydówką. Była świadoma, że przynależy do Chrystusa nie tylko duchowo, lecz także poprzez więzy krwi.
Była nauczycielką w jednym z wrocławskich liceów, łącząc pracę pedagogiczną z naukową. Złożyła trzy śluby prywatne i żyła już właściwie jak zakonnica, wiele czasu poświęcając modlitwie. Przeniosła się do Kolonii, gdzie w 1933 wstąpiła do Karmelu. Przyjęła imię Benedykta od Krzyża. Już jako karmelitanka zaczęła pisać swoje ostatnie dzieło teologiczne Wiedza krzyża, które pozostało niedokończone. W 1938 złożyła śluby wieczyste. W tym czasie narodowy socjalizm objął swoim zasięgiem całe Niemcy. Benedykta, zdając sobie sprawę, że jej żydowskie pochodzenie może stanowić zagrożenie dla klasztoru, przeniosła się do Echt w Holandii. 2 sierpnia 1942 r. podczas masowego aresztowania została aresztowana przez gestapo i internowana. Następ-nie, wraz z siostrą Różą, wywieziono ją do obozu w Auschwitz. Tam zostały obie zagazowane, a ich ciała spalone 9 sierpnia 1942 roku.
Beatyfikacji Edyty Stein dokonał w Kolonii 1 maja 1987 Jan Paweł II, kanonizował ją zaś 11 X 1998. Ogłosił ją – wraz ze św. Brygidą Szwedzką i św. Katarzyną ze Sieny – patronką Europy.
HOMILIA 1
1. Jesteśmy ludźmi zegarka, cenimy punktualność, nazywamy ją cechą królów. Bardzo dobrze. Tak powinno być. Szokiem tylko jest spotkanie z kulturą, w której czas inaczej płynie, albo przez czekanie właśnie się go wytwarza czy produkuje.
2. W Ewangelii oczekiwanie należy do istoty tego wydarzenia. Tam był zwyczaj, że pan młody się spóźniał, czekano na niego z coraz większym napięciem, co jakiś czas ktoś wołał IDZIE!, nie było go, więc oczekiwanie zaczynało się na nowo. I na tym polegał urok tego wydarzenia.
3. Panu Bogu też inaczej czas płynie, ma duży dystans do naszych zegarków, a jeszcze większy do naszych oczekiwań i planów… czasami można mieć wrażenie, że się z nich śmieje.
4. Ale przychodzi. A nas, czuwających i jego oczekujących zaprasza do swojej radości. Tą radością może być nawrócenie, wybawienie z trudności, zaakceptowanie jakiejś słabości, ożywienie modlitwy, zaufania do Boga, przebaczenie…
5. Warto przyjrzeć się zatem, przy okazji tej Ewangelii, nie tyle, która jest godzina, tylko jak wygląda moja lampa oczekiwania na Jezusa.
Poznań, święto św. Teresy Benedykty od Krzyża, Msza św. wieczorna, 9 sierpnia 2013, Oz 2,16b.17b.21-22; Ps 45; Mt 25,1-13
HOMILIA 2
1. W modlitwie przed czytaniami wyznawaliśmy „Boga naszych ojców”, który doprowadził św. Teresę Benedyktę do „poznania Twojego ukrzyżowanego Syna”.
2. To „doprowadzenie” trwało dość długo: przez urodziny w wierzącej rodzinie żydowskiej, młodzieńczy ateizm, fascynację modnym wtedy socjalizmem, ukochaniem filozofii.
3. Na szczęście filozofia – tęsknota za poznawaniem prawdy prowadziła ją przez następne lata. I doprowadziła do spotkania z chrześcijańską mistyką, tomizmem, pismami św. Teresy z Avila.
4. Potem chrzest w wieku 31 lat, wstąpienie do Karmelu, śmierć w obozie. Bo Bóg wezwał ją także do „naśladowania Go aż do śmierci”. Tak się wypełniły słowa z Oz: „Poślubię cię sobie przez wierność, a poznasz Pana”.
5. Weszła na gody. A jej lampa rozbłysła niezwykłym blaskiem miłości i wierności.
Gdańsk, święto św. Teresy Benedykty od Krzyża, 9 sierpnia 2024, Oz 2,16b.17b.21-22; Ps 45; Mt 25,1-13