Taniec króla Dawida

Grupa docelowa: Dorośli Rodzaj nauki: Homilia Tagi: 2 Sm 6, Dawid, Dawid tańczy, Historia Dawida, Taniec, Taniec Dawida

Taniec Dawida i bezdzietność Mikal w świetle 2 Sm 6, 1-23

WSTĘP

  1. Przykład radości daje nam dzisiaj król Dawid tańcząc przed Arką Przymierza zupełnie jak nie król… możemy sobie tylko wyobrazić jakąś dziką radość z przeniesienia Arki do miasta, w którym rozbito dla niej piękny namiot…
  2. Ta Arka to znak obecności Boga – a namiot to nasze dzisiejsze Tabernakulum…
  3. Jakże nie tańczyć z radości, gdy wszyscy wokół w procesji idą, huczą piszczałki i grzmią bębny, a wszyscy śpiewają ze wszystkich sił…
  4. Król Dawid nie powinien w tym momencie tylko patrzyć i być dumnym… nie powinien oglądać tej radość z wysokości swojego królowania i dumy…
  5. Bo KIM ON JEST? Był ostatnim synem w domu ojca, a został wtedy namaszczony… był powiernikiem i muzykiem króla Saula, a ten rzucał w niego oszczepem, aby się do pozbyć… uciekał przed nim, błąkał się z dala od ojczyzny, by wracać i zapewniać o swojej wierności i lojalności… tylko z procą i modlitwą na ustach szedł naprzeciw Goliata wydawałoby się na pewną śmierć, i zwyciężył… w końcu został uznany za króla, zdobył Jerozolimę, i dzisiaj dziękuje Bogu za to wszystko, co od Niego zupełnie bez swoich zasług otrzymał… szaleje więc w tańcu, aby wyrazić swą radość i uwielbienie
  6. A kim my jesteśmy? I jak to jest z naszym dziękczynieniem za to wszystko, co od Boga w życiu otrzymaliśmy?

Poznań, 24 stycznia 2012, Msza popołudniowa, 2 Sm 6, 21