Trójca Święta
1. Co to jest miłość?
WSTĘP
Dziś wiele różnych stanów i sytuacji nazywa się miłością. Czasami aż trudno się połapać, trudno się zorientować, co jest tą jedyną i prawdziwą miłością…
AKTYWIZACJA
Praca indywidualna. Metoda – puzzle. Każdy dostaje jeden element lub więcej, razem mają się złożyć na kształt serca. Na elementach wypisujemy, co dzisiaj ludzie uważają za miłość?[1] Środkowy element musi zostać u osoby prowadzącej. Jest na nim wypisane: KOMUNIA OSÓB. Składamy potem puzzle w jeden kształt, ale nie przyklejamy go do żadnej podstawy. Elementy będą potrzebne do dalszej pracy indywidualnej.
PUENTA
Jan Paweł II:
„Bóg dla nas niepojęty zechciał nam objawić siebie samego, nie tylko jako Jedynego Stwórcę i Ojca wszechmogącego, ale ponadto jeszcze jako Ojca, Syna i Ducha Świętego. W objawieniu tym prawda o Bogu, który jest miłością, odsłania się w swoim najgłębszym źródle: Bóg jest miłością w samym wewnętrznym życiu jedynego Bóstwa. Miłość ta objawia się jako niewysłowiona Komunia Osób”.[2]
2. Zanurzenie
WSTĘP
Wypisaliśmy różne określenia miłości, różne próby jej ujęcia, drogi, które do niej prowadzą.
AKTYWIZACJA
Praca indywidualna. Każda osoba otrzymuje jeden element, nie wypisany wcześniej przez siebie. metoda – mapa skojarzeń. Element przyklejamy na kartce papieru i wokół niego opisujemy, jak doświadcza się takiej miłości? jak można jej doświadczyć? Prezentacja na forum. Na końcu zwracamy uwagę na doświadczanie miłości w postaci KOMUNII OSÓB.
PUENTA
Jan Paweł II:
„Ostatnie słowa, którymi Jezus po zmartwychwstaniu zamknął swe posłannictwo, były skierowane do Apostołów: „Idźcie… i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego” (Mt 28,19). Słowa te otwierały równocześnie posłannictwo Kościoła w punkcie podstawowym i konstytutywnym.
Pierwszym zadaniem Kościoła jest nauczać i chrzcić – a chrzcić to znaczy „zanurzać” (stąd chrzci się wodą) w trynitarnym życiu Boga.
Jezus Chrystus zawarł w tych ostatnich słowach wszystko, czego uprzednio nauczał o Bogu: o Ojcu, Synu i Duchu Świętym. Wszystkiego tego zaś nauczał, głosząc od początku prawdę o Bogu jedynym, zgodnie z tradycja Izraela. Na pytanie: „Które jest pierwsze ze wszystkich przykazań?” Jezus odpowiada: „Pierwsze jest: Słuchaj, Izraelu, Pan Bóg nasz, Pan jest jeden” (Mk 12,29). Równocześnie zaś Jezus zwraca się stale do Boga jako do „swego Ojca”, mówi wręcz: „Ja i Ojciec jedno jestesmy” (J 10,30). Równocześnie też objawia „Ducha Prawdy, który od Ojca pochodzi” i którego – zapewnia – „Ja wam poślę od Ojca” (J 15,26).
KKK 256 Święty Grzegorz z Nazjanzu, nazywany również „Teologiem”, przekazuje katechumenom w Konstantynopolu następujące streszczenie wiary trynitarnej: Przede wszystkim strzeżcie tego cennego depozytu, dla którego żyję i walczę, z którym pragnę umrzeć, który pozwala mi znosić wszelkie cierpienia i gardzić wszystkimi przyjemnościami. Mam na myśli wyznanie wiary w Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Dzisiaj powierzam je wam. Przez to wyznanie za chwilę zanurzę was w wodzie i was z niej podniosę. Daję je wam po to, by towarzyszyło i patronowało wam przez całe życie. Daję wam jedno Bóstwo i Potęgę, Jednego istniejącego w Trzech i zawierającego Trzech na różny sposób. Bóstwo bez różnicy substancji czy natury, stopnia wyższego, który podnosi, ani stopnia niższego, który poniża… Nieskończona współnaturalność Trzech nieskończonych. Cały Bóg w każdym z osobna… Bóg Trójjedyny ujmowany jako całość… Nie zacząłem jeszcze myśleć o Jedności, a już Trójca ogarnia mnie swoim blaskiem. Nie zacząłem jeszcze myśleć o Trójcy, a już obejmuje mnie Jedność…
3. Ekonomia trynitarna
WSTĘP
Nazwaliśmy miłość, szukaliśmy dróg i sposobów jej doświadczenia. Dowiedzieliśmy się, że chrzest jest zanurzeniem w Bożej miłości, w życiu wewnętrznym Osób Bożych: Ojca i Syna i Ducha Świętego. Stanowią one niepodzielną Jedność trzech różnych Osób na swój sposób okazujących i realizujących miłość w historii zbawienia. Spróbujmy wychwycić te sposoby.
AKTYWIZACJA
Praca w grupach. Zadanie jest następujące: opisać, w jaki sposób obawiała się miłość Boga Ojca, Syna Bożego i Ducha Świętego w dziejach zbawienia. Metoda – poszukiwanie fragmentów biblijnych, wypisanie przykładów na formularzach z symbolami Osób Bożych – ewentualnie potrzebny będzie duży arkusz papieru w kształcie trójkąta, gdzie każdy z rogów jest przypisany Osobie Bożej oraz małe kartki do wpisywania i klej biurowy. Czas na wykonanie zadania. Prezentacja na forum. Czas na dyskusję.
PUENTA
Jan Paweł II:
„Do ugruntowania największej tajemnicy: prawdy o Trójcy Przenajświętszej – przyczyniła się wiara w Odkupienie, wiara w zbawcze dzieło Chrystusa. To zbawcze bowiem działanie objawia posłannictwo Syna i Ducha, którzy przychodzą „od Ojca”: objawia więc to, co się nazywa „ekonomią trynitarną” w stworzeniu, odkupieniu i uświęceniu.
Trójca Święta pozostaje przede wszystkim poznana przez soteriologię, poprzez „ekonomię zbawienia”, którą Chrystus głosi i urzeczywistnia w swym mesjańskim posłannictwie. Od tego poznania prowadzi dopiero droga do Trójcy w znaczeniu „immanentnym”: jako do tajemnicy życia wewnętrznego Boga.
W tym zrozumieniu Nowy Testament zawiera pełnie objawienia trynitarnego. Samoobjawienie się Boga w Jezusie Chrystusie odsłania z jednej strony to, kim Bóg jest dla człowieka – a z drugiej: kim Bóg jest w sobie samym – właśnie: w swym wewnętrznym życiu. Prawda, że „Bóg jest miłością” (1 J 4,16) posiada tutaj znaczenie zwornika. Jeśli przez nią, odsłania się kim jest Bóg dla człowieka – to równocześnie (na tyle, na ile rozum ludzki może to zrozumieć, a nasze słowa wyrazić) odsłania się: kim jest sam w sobie. Jest bowiem Jednością, czyli Komunią Ojca, Syna i Ducha Świętego.[3]
4. Poznać niepoznawalne
WSTĘP
No dobrze… Gdy ktoś uznaje się za człowieka wierzącego, to z wiary i wizji Boga – niezależnie od wyznawanej religii – płyną dla niego pewne wnioski, wg których może kształtować swoje życie. Jakie wnioski płyną dla nas z naszej wiary w Boga w Trójcy Świętej Jedynego???
AKTYWIZACJA
Praca indywidualna. Formularz – postać człowieka oraz małe kartki i klej. Na kartkach wypisujemy skutki, przyklejamy je wokół postaci.
PUENTA
Modlitwa na chwałę Bożą.
[1] Uważaj, żeby elementy dać uczestnikom elementy odpowiednią stroną „do góry”, wtedy będzie można złożyć układankę i odczytać wszystkie napisy, będą one na wierzchu.
[2] Jan Paweł II, Wierzę w Boga Ojca Stworzyciela, s. 168.
[3] Jan Paweł II, Wierzę w Boga Ojca Stworzyciela, s. 170.