Uroczystość Odkupienia Europy

Grupa docelowa: Młodzież Rodzaj nauki: Katecheza Tagi: Dusza Europy

1. „Sercowy sygnalizator”

WSTĘP

Przywitaj wszystkich uczestników spotkania. Zapytaj o samopoczucie, przeznacz chwilę czasu na wzajemne poznanie się, jeśli zauwazyłeś osoby, które jeszcze się nie znają. Warto zrobić na poczatku jakieś krótkie ćwiczenie integracyjne. Pozwala to na „rozruszanie się” uczestników, uśmiech i ciepłą atmosferę.

Wprowadzając w spotkanie powiedz: „Ojcowie Europy” wiele lat temu zaproponowali pojednanie narodom naszego kontynentu. Wykorzystując struktury gospodarcze i polityczne zachęcali do współpracy, przebaczenia, odnowienia jedności między ludźmi. Ta jedność, zanim przybierze widzialne i oficjalne kształty, zaczyna się w głębi ludzkiego serca. Tam rodzi się ideał, cel, do którego warto dążyć. Tam rodzi się przekonanie i wola działania i dążenia do tego celu.

            Głównymi celami odradzającej się po II wojnie światowej Europy były: pokój, współpraca, przebaczenie i pojednanie. Pytanie tylko – skąd wziąć wizję i wzór tych wszystkich szczytnych wartości? Czym kierować się, aby osiagnąć tak szczytny cel? W co warto być wpatrzonym?

AKTYWIZACJA

Podziel uczestników na kilkuosobowe grupy. Wyjaśnij zadanie do wykonania: Wchodzimy w rolę doradców „Ojców Europy”. Do dyspozycji mamy model sygnalizatora świetlnego: tarcze w kolorach czerwonym, żółtym i zielonym. UWAGA MODYFIKACJA – ZAMIAST TARCZ OKRĄGŁYCH POTRZEBUJEMY TARCZE W KSZTAŁCIE… SERCA!

Poszukujemy odpowiedzi na następujące pytania: skąd czerpać wzorce służące budowaniu zjednoczonej Europy według najpiękniejszej wizji? Odpowiedzi wpisujemy w pole zielone. Nad czym trzeba się zastanowić, zanim przyjmiemy lub odrzucimy dany wzór? Wpisujemy je w polu żółtym. Co zdecydowanie odrzucimy? Wpisy w polu czerwonym.

Tarcze możesz mieć już wcześniej przygotowane. Równie dobrze mogą je wykonać uczestnicy. Tak może być nawet duzo lepiej…

Określ czas potrzebny na wykonanie zadania. Rozdaj niezbędne materiały. Zachęć do twórczości. Wykonane i opisane tarcze przyklejamy na papierze, aby powstały w ten sposób „sercowe sygnalizatory”.

Prezentacja na forum – odczytanie wypisanych treści przez przedstawicieli grup.

PUENTA

Podsumowując pierwszą cześć spotkania powiedz: Dlaczego używaliśmy sygnalizatorów w kształcie serca? Zaraz wszystko się wyjaśni…

Jan Paweł II podpowiada nam pewna tajemnicę, która przyświecała „Ojcom Europy”… Jest to…

…Tajemnica Serca, które przebodli, tajemnica serca, w które się wpatrywali. To są wielcy pionierzy Europy – w przeszłości i na przyszłość taką miarę europejskości przyjmujemy, taką miarą europejskości pragniemy podjąć i kontynuować i nie pozwolimy sobie zaniżyć tej miary.

2. Miara serca

WSTĘP

Przechodząc do kolejnej części naszego spotkania powiedz: Stajemy zatem wobec niesłychanego spojrzenia Papieża na Europę. Oto miarą jej wielkości jest miara Chrystusowego Serca, przebitego włócznią na krzyżu.

Współczesnym Europejczykom Jan Paweł II powtarza słowa modlitwy: „Jezu cichy i pokornego serca, uczyń serca nasze według serca twego”. Czego właściwie oczekuje Papież od współczesnych Europejczyków? Co znaczy dla nich dzisiaj – uczynić serca na wzór Serca Jezusowego?

AKTYWIZACJA

Podziel uczestników na kilkuosobowe grupy. Wyjaśnij zadanie do wykonania: W kolejnym ćwiczeniu pracować będziemy z tekstem Litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Zadanie do wykonania jest następujące: czytamy wezwania litanii oraz poszukujemy odpowiedzi na pytania: czy możliwe jest to, aby Europejczycy wybrali dla siebie własnie miarę wielkości Serca Jezusa? Co stałoby się z Europą, gdyby tak jednak się stało? Jak będzie kształtować się nasz kontynent, gdy oddalać będziemy się od tego wzorca?

Odpowiedzi na te pytania ukazujemy pod postacią krótkiego przemowienia na forum Parlamentu Europejskiego. Uwaga – w przemówinie trzeba wkleić wezwania z litanii… Można zatem tekst pociać na kawałki i wkleić do przygotowywanego tekstu.

Określ czas na wykonanie ćwiczenia, rozdaj potrzebne materiały.

Prezentacja na forum – odczytanie tekstów przez przedstawicieli grup. Czas na dyskusję, pdozielenie się spostrzeżeniami. Wspólnie poszukujemy odpowiedzi na pytanie: czy możliwe jest kształtowanie społeczeństw europejskich na wzór przekazany nam w Sercu Jezusa Chrystusa?

PUENTA

Podsumowując te część spotkania przekaż poniższe treści.

„Jezu cichy i pokornego serca, uczyń serca nasze według serca twego”. Tak może mówić człowiek do Boga, który stał się człowiekiem, który jako człowiek nosił całą pełnię bóstwa i całą niezmierzoną głębię tajemnicy powołania człowieka w Bogu, w tym właśnie ludzkim sercu.

Nosi też w tym ludzkim sercu, na końcu przebitym włócznią, całą tajemnicę ceny, wartości, jaką ma człowiek, całą tajemnicę odkupienia.

A cóż to jest odkupienie, jak nie przywrócenie wartości. Nie jest przywracaniem wartości człowiekowi spychanie go do tego wszystkiego, co zmysłowe, do tych wszystkich rodzajów pożądania, do tych wszystkich ułatwień w dziedzinie zmysłów, w dziedzinie życia seksualnego, w dziedzinie używania.

Nie jest dźwiganiem człowieka, nie jest miarą kultury, nie jest miarą europejskości, na którą tak często powołują się niektórzy rzecznicy naszego „wejścia do Europy”.

Chrystus ma prawo obywatelstwa w świecie, ma prawo obywatelstwa w Europie, dlatego, że dał swoje życie za nas wszystkich. Ma prawo obywatelstwa wśród nas i wśród wszystkich narodów tego kontynentu i całego świata, przez swój krzyż.[…]

Uroczystość Serca Bożego jest uroczystością odkupienia Europy, odkupienia świata, odkupienia Europy dla świata. Świat potrzebuje Europy odkupionej.