Wierzę w świętych obcowanie

Grupa docelowa: Studenci Rodzaj nauki: Katecheza Tagi: Browary wiary, Święci, Świętość, Wszystkich świętych

1. Ciało i duch

WSTĘP

Jest takie przysłowie „z zdrowym ciele – zdrowy duch”. Proponuję zatem rozruszać trochę nasze ciała, aby ożywić krążenie, rozruszać mięśnie i kości, nabrać pogody ducha…

AKTYWIZACJA

Taniec CARNEVALITO. Fabuła do zaproponowania: czasami bywa ciało i dusza smutne i pochylone do ziemi, czasami natomiast jakby cały człowiek unosił się nad ziemią jakby na skrzydłach duszy…

PUENTA

Oprócz przysłowia, pojawią się w trakcie spotkania i inne motywy związane z ciałem i duszą . Proszę pilnie je śledzić, są bowiem dziś kluczem do udanego spotkania.

2. Ciało i konsekwencje

WSTĘP

Jeśli mam samochód, to dbam o niego i korzystam z rozsądkiem. Jeśli jestem studentem, to płyną z tego dla mnie pewne zobowiązania i konsekwencje. Podobnie jest, gdy pomyślę, że jestem mężczyzną czy kobietą – tu skutki są dość określone i konkretne. Mówi się, że człowiek to jedność duszy i ciała. Jestem człowiekiem – mam duszę i ciało. A skoro posiadam duszę i ciało, to muszę się liczyć z konsekwencjami tego faktu.

AKTYWIZACJA

Praca w grupach. Zadanie jest następujące: wypisanie, jakie są konsekwencje posiadania duszy i ciała? Metoda: postać z bramką. Potrzebny jest rysunek postaci ludzkiej, w tle której można wpisywać konsekwencje posiadania ciała. W środku postaci powinny być papierowe skrzydełka z napisem DUSZA, które po uchyleniu ukażą nam wpisane wewnątrz konsekwencje posiadania właśnie duszy.[1] Czas na wykonanie zadania. Prezentacja na forum. Czas na dyskusję.

PUENTA

Dlaczego dziś tak mocno podkreślamy w naszym spotkaniu rolę ciała? Ponieważ jednym z symboli Kościoła jest ciało. W Liście do Koryntian znajdziemy takie słowa: „Podobnie jak jedno jest ciało, choć składa się z wielu członków, a wszystkie członki ciała, mimo iż są liczne, stanowią jedno ciało, tak też jest i z Chrystusem. Wszyscyśmy bowiem w jednym Duchu zostali ochrzczeni, [aby stanowić] jedno Ciało: czy to Żydzi, czy Grecy, czy to niewolnicy, czy wolni. Wszyscyśmy też zostali napojeni jednym Duchem… Wy przeto jesteście Ciałem Chrystusa i poszczególnymi członkami” (1 Kor 12,12-13.27).

Jednym z symboli Kościoła jest ciało. My wszyscy – ochrzczeni i przez chrzest święty wszczepienie w Ciało Chrystusa tworzymy jeden Organizm, jedno Ciało. Jeden Kościół. A zatem warto zastanowić się nad chociaż jedną konsekwencją takiego stanu rzeczy.

3. Układy

WSTĘP

Ludzkie ciało zawiera w sobie 7 ważnych układów. Są to układy: kostny, mięśniowy, moczowo-płciowy, krwionośny, pokarmowy, nerwowy i oddechowy.[2]

AKTYWIZACJA

Praca w grupach. Każda grupa otrzymuje formularz z jakimś układem wewnętrznym człowieka. Zadanie jest następujące: jakie są korzyści z posiadania danego układu wewnętrznego? Jakie niebezpieczeństwa mogą czyhać na taki układ? Korzyści i niebezpieczeństwa wpisujemy obok rysunku na zasadzie odnośników do rysunku. Prezentacja na forum.

PUENTA

KKK 947: „Skoro wszyscy wierzący tworzą jedno ciało, dobro jednego jest przekazywane innym… Należy więc wierzyć, że istnieje w Kościele wspólnota dóbr. Najważniejszym członkiem jest jednak Chrystus, ponieważ On jest Głową… Dlatego dobro Chrystusa jest przekazywane wszystkim członkom, a dokonuje się to przez sakramenty Kościoła”. „Jedność Ducha Świętego, który ożywia Kościół i nim kieruje, sprawia, że wszystko to, co Kościół posiada, jest wspólne tym, którzy do niego należą”.

Powtarzam: „dobro Chrystusa jest przekazywane wszystkim członkom, a dokonuje się to przez sakramenty Kościoła”. Sakramenty święte są jakby „magistralami”, skutecznymi sposobami przekazywania dobra Chrystusowego w Kościele, czyli w jednym Ciele, jakie tworzymy.

KKK 950: Owoc wszystkich sakramentów należy do wszystkich wiernych, którzy przez pośrednictwo tych samych sakramentów, będących również tajemniczymi arteriami, zostają zjednoczeni z Chrystusem i wszczepieni w Niego.

KKK 946: Po wyznaniu wiary w „święty Kościół powszechny”, Symbol Apostolski dodaje „świętych obcowanie” (komunia świętych). Artykuł ten jest w pewnym sensie dalszym ciągiem poprzedniego: „Czymże jest Kościół, jak nie zgromadzeniem wszystkich świętych?” Kościół jest właśnie komunią świętych.

ŚWIĘTYCH OBCOWANIE = KOMUNIA ŚWIĘTYCH

Jedną z ważnych konsekwencji wiary w Kościół jest wiara w świętych obcowanie, czyli w komunię świętych.

KKK 948: Pojęcie „komunia świętych” ma więc dwa znaczenia, ściśle ze sobą powiązane: „komunia w rzeczach świętych (sancta)” i „komunia między osobami świętymi (sancti)”.

4. Rzeczy święte (sancta)

WSTĘP

KKK 949: Uczniowie w pierwotnej wspólnocie w Jerozolimie „trwali w nauce Apostołów i we wspólnocie, w łamaniu chleba i w modlitwach” (Dz 2,42). W Katechizmie jest mowa o komunii dóbr duchowych.[3] Jakimi dobrami chrześcijanie mogą się dzielić między sobą? Mowa oczywiście o wspólnocie „wszystkich wiernych chrześcijan, a mianowicie tych, którzy pielgrzymują na ziemi, zmarłych, którzy jeszcze oczyszczają się, oraz tych, którzy cieszą się szczęściem nieba… wszyscy łączą się w jeden Kościół” (KKK 962).

AKTYWIZACJA

Praca w grupach. Zadanie jest następujące: szukamy odpowiedzi na pytanie: jakimi dobrami chrześcijanie mogą się dzielić między sobą? Chodzi oczywiście o trzy stany chrześcijan w Kościele, gdzie „jedni spośród Jego [Chrystusa] uczniów pielgrzymują na ziemi, inni, dokonawszy żywota, poddają się oczyszczeniu, jeszcze inni zażywają chwały, widząc wyraźnie samego Boga troistego i jedynego, jako jest” (KKK 954). Metoda pracy: wyspa skarbów. Rysujemy wyspę skarbów, składającą się z trzech części – krain, każda należy do jednego stanu. Co na tej wyspie znajdziemy w każdej z tych części? Czas na wykonanie zadania. Prezentacja na forum. Czas na dyskusję.

PUENTA

KKK 960: Kościół jest „komunią świętych”: wyrażenie to oznacza najpierw „rzeczy święte” (sancta), a przede wszystkim Eucharystię, przez którą jest reprezentowana i realizowana „jedność wiernych, którzy stanowią jedno Ciało w Chrystusie”.

DOBRA DUCHOWE    [skarby duchowe]

KKK 949: Komunia wiary. Wiara wiernych jest wiarą Kościoła otrzymana od Apostołów; jest skarbem życia, który się pomnaża, gdy jest rozdzielany.

KKK 950: Komunia sakramentów. „Owoc wszystkich sakramentów należy do wszystkich wiernych, którzy przez pośrednictwo tych samych sakramentów, będących również tajemniczymi arteriami, zostają zjednoczeni z Chrystusem w szczepienie w Niego. Przede wszystkim chrzest jest jakby bramą, przez którą wchodzi się do Kościoła, i więzią jedności. Komunia świętych jest komunią sakramentów… Pojęcie komunii może być stosowane do każdego z nich, ponieważ każdy z nich jednoczy nas z Bogiem… Pojęcie to jest właściwe Eucharystii bardziej niż innym sakramentom, ponieważ ona przede wszystkim urzeczywistnia te komunię”.

KKK 951: Komunia charyzmatów. We wspólnocie Kościoła Duch Święty „rozdziela między wiernych wszystkich stanów… szczególne łaski” w celu budowania Kościoła. „Wszystkim objawia się Duch dla wspólnego dobra”.

KKK 952: „Wszystko mieli wspólne” (Dz 4,32). „Wszystko, co posiada prawdziwy chrześcijanin, powinien traktować jako dobro, które ma wspólne z innymi, oraz zawsze powinien być gotowy i chętny przyjść z pomocą najbardziej potrzebującym”. Chrześcijanin jest zarządcą dóbr Pana.

KKK 953: Komunia miłości. W sanctorum communio „nikt… z nas nie żyje dla siebie i nikt nie umiera dla siebie” (Rz 14,7). „Gdy cierpi jeden członek, współcierpią wszystkie inne członki; podobnie gdy jednemu członkowi okazywane jest poszanowanie, współweselą się wszystkie członki. Wy przeto jesteście Ciałem Chrystusa i poszczególnymi członkami” (1 Kor 12,26-27). „Miłość… nie szuka swego” (1 Kor 13,5).

Najmniejszy nasz czyn spełniony w miłości przynosi korzyść wszystkim, w solidarności z wszystkimi ludźmi, żywymi czy zmarłymi, która opiera się na komunii świętych.[4] Każdy grzech szkodzi tej komunii.

5. Komunia osób w niebie i na ziemi

WSTĘP

Omówiliśmy komunię w rzeczach świętych, teraz przejdziemy do komunii między chrześcijanami.

AKTYWIZACJA

Zaznaczmy tu podstawowe relacje między pielgrzymującymi na ziemi chrześcijanami, osobami zmarłymi oraz świętymi w niebie. Metoda pracy: pryzmat o trzech bokach: żyjący, zmarli i święci. Każdy promień, to gest, który mogą uczynić osoby z każdej strony, on potem się rozszczepia na dwa boki i daje tam konkretne owoce. Jakie? Czas na wykonanie zadania. Prezentacja na forum. Czas na dyskusję.

PUENTA

KKK 954 Trzy stany w Kościele. „Dopóki Pan nie przyjdzie w majestacie swoim, a wraz z Nim wszyscy aniołowie, dopóki po zniszczeniu śmierci wszystko nie zostanie Mu poddane, jedni spośród Jego uczniów pielgrzymują na ziemi, inni, dokonawszy żywota, poddają się oczyszczeniu, jeszcze inni zażywają chwały, widząc <<wyraźnie samego Boga troistego i jedynego, jako jest>>”.

Wszyscy jednak, w różnym stopniu i w rozmaity sposób, złączeni jesteśmy wzajemnie w tej samej miłości Boga i bliźniego i ten sam hymn chwały śpiewamy Bogu naszemu. Wszyscy bowiem, którzy należą do Chrystusa, mając Jego Ducha, zrastają się w jeden Kościół i zespalają się wzajemnie ze sobą w Chrystusie.

KKK 955Łączność pielgrzymów z braćmi, którzy zasnęli w pokoju Chrystusowym, bynajmniej nie ustaje; przeciwnie, według nieustannej wiary Kościoła umacnia się jeszcze dzięki wzajemnemu udzielaniu sobie dóbr duchowych„.

KKK 956 Wstawiennictwo świętych. „Ponieważ mieszkańcy nieba, będąc głębiej zjednoczeni z Chrystusem, jeszcze mocniej utwierdzają cały Kościół w świętości… nieustannie wstawiają się za nas u Ojca, ofiarując Mu zasługi, które przez jedynego Pośrednika między Bogiem i ludźmi, Jezusa Chrystusa, zdobyli na ziemi… Ich przeto troska braterska wspomaga wydatnie słabość naszą”.

KKK 957 Komunia ze świętymi. „Nie tylko jednak ze względu na sam ich przykład czcimy pamięć mieszkańców nieba, ale bardziej jeszcze dlatego, żeby umacniała się jedność całego Kościoła w Duchu przez praktykowanie braterskiej miłości. Bo jak wzajemna łączność chrześcijańska między pielgrzymami prowadzi nas bliżej Chrystusa, tak obcowanie ze świętymi łączy nas z Chrystusem, z którego, niby ze Źródła i Głowy, wypływa wszelka łaska i życie Ludu Bożego”.

Składamy hołd (Chrystusowi) w naszej adoracji, gdyż jest Synem Bożym, męczenników zaś kochamy jako uczniów i naśladowców Pana, a to jest rzeczą słuszną, gdyż w niezrównanym stopniu oddali się oni na służbę swojemu Królowi i Mistrzowi. Obyśmy również i my mogli stać się ich towarzyszami i współuczniami.

KKK 958 Komunia ze zmarłymi. „Uznając w pełni tę wspólnotę całego Mistycznego Ciała Jezusa Chrystusa, Kościół pielgrzymów od zarania religii chrześcijańskiej czcił z wielkim pietyzmem pamięć zmarłych, a <<ponieważ święta i zbawienna jest myśl modlić się za umarłych, aby byli od grzechów uwolnieni>> (2 Mch 12, 45), także modły za nich ofiarowywał”. Nasza modlitwa za zmarłych nie tylko może im pomóc, lecz także sprawia, że staje się skuteczne ich wstawiennictwo za nami.

KKK 959 W jednej rodzinie Bożej. „Wszyscy, którzy jesteśmy synami Bożymi i stanowimy jedną rodzinę w Chrystusie, gdy łączymy się ze sobą we wzajemnej miłości i w jednej chwale Trójcy Przenajświętszej, odpowiadamy najgłębszemu powołaniu Kościoła”.

6. Taniec

NARRACJA

Taniec LO AHAWTI DAI i to, co dzisiaj wyrażaliśmy na naszych zajęciach…

[1] W zależności od sytuacji może to być wielki plakat lub osobny formularz dla każdej grupy.

[2] Można również poprowadzić katechezę w innym kierunku – przyporządkować sakramenty poszczególnym układom i poszukać pomysłu na dalsze poprowadzenie tego wątku.

[3] KKK 949-953

[4] Można tu zaproponować aktywizację pt. jaki jest najmniejszy czyn uczyniony z miłości??? lub coś podobnego…