Wypłynęli w ciemność

Grupa docelowa: Dorośli Rodzaj nauki: Homilia Tagi: Dz 6, J 6, Ps 33

HOMILIA 1

1. Uczniowie zostawili Jezusa na brzegu z tłumem. Wypłynęli w ciemność, burzę i samotność. Wypłynęli w strach.

2. Być może mają jeszcze ze sobą kosze pełne ułomków pozostałych po cudzie rozmnożenia chleba i rybek. Te pełne kosze obciążają teraz ich łódź.

3. „Ja jestem”. Pan przychodzi, aby ich wybawić z opresji. Za chwilę staną na twardej ziemi, łódź wciągną na brzeg i pójdą za Jezusem. Prawdopodobnie dźwigając za sobą kosze pełne ułomków.

Radonie, 30 kwietnia 2022, Dz 6,1-7; Ps 33; J 6,16-21

HOMILIA 2

1. Niezrozumiałe jest to, że pod koniec dnia uczniowie wsiadają do łodzi. Może pośpiech? Silny wiatr przychodził wieczorem i po zmroku nikt nie wyprawiał się na jezioro.

2. Próba zaufania uczniów do Jezusa. Będą świadkami Jezusa, część odejdzie, część zostanie.

3. Może tak być, że silny lęk może ograniczyć zaufanie do Boga. Dlatego właśnie ta próba.

4. Prośmy Boga o moc, aby w próbach i doświadczeniach przy Nim wytrwać.

Gidle, 4 maja 2019, Dz 6,1-7; Ps 33; J 6,16-21

HOMILIA 3

1. Św. Jan Ewangelista mógłby zbić majątek na dmuchanych balonach. Jedne opowieści pompuje do niewyobrażalnych rozmiarów, inne zdumiewająco skraca i robi z nich jakby dmuchane figurki.

2. Dzisiaj taka właśnie figurka, która nie ma na celu szczegółowego opowiedzenia o cudzie, ale w której chodzi o krótkie przedstawienie prawdy życiowej.

3. Jezus jest sam, daleko na górze, uczniowie odpływają w ciemność. Przychodzą problemy i pojawia się Jezus. Najciekawsze jest zawężenie czasu i przestrzeni – łódź natychmiast znalazła się przy brzegu.

4. Celem nie są opowieści o czasie i przestrzeni, lecz o bliskości Jezusa w kłopotach: „To ja jestem, nie bójcie się” jest więcej warte niż wszystkie balony świata…

Radonie. 22 kwietnia 2023, Dz 6,1-7; Ps 33; J 6,16-21

HOMILIA 4

1. Fakt, że w gronie osób najbliższych, wśród osób otaczających Jezusa, były kobiety, nie jest dla nas niczym nadzwyczajnym. Wędrowały z uczniami, wspierały ich finansowo, wiele z nich wyprosiło u Jezusa cuda i łaski. Rozmawiał z nimi, one w większości stały pod krzyżem, jako pierwsze zaniosły uczniom wieść o zmartwychwstaniu Pana.

2. Z tych powodów było jasne w pierwotnym Kościele, że odniesienie do kobiet musi być inne niż wśród wyznawców judaizmu. Nie zawsze się to udawało. Stąd konflikt, o którym dzisiaj czytamy.

3. Helleniści to Żydzi mieszkający w Palestynie, ale mówiący po grecku. Wdowy po ich zmarłych mężach były pomijane, co spowodowało konflikt.

4. Stąd dzisiejsza posługa diakonów, czy diakonii w różnych wspólnotach – służby w jakiejś dziedzinie życia. Stąd także prawda o dziejach Kościoła, który nigdy idealny nie był.

5. Nie chodzi o perfekcyjność, ale o wierność Ewangelii.

Radonie, 13 kwietnia 2024, Dz 6,1-7; Ps 33; J 6,16-21