Wspomnienie św. Sylwestra, papieża

WSTĘP

1. Patron dnia – św. Sylwester I – papież przez 21 lat, za jego pontyfikatu ukazał się edykt mediolański w 313 roku, który zakończył tymczasowo prześladowanie chrześcijan.

W 325 roku odbył się Sobór powszechny w Nicei, któremu zawdzięczamy wyznanie wiary, odmawiane w czasie niedzielnej Mszy św.

Powierzamy się też Maryi – Bożej Rodzicielce.

HOMILIA 1

1. Dobra nowina na ten wieczór, na tę noc, na cały przyszły rok jest taka: pełnia czasu trwa! Jezus przyszedł, jest z nami, cieszymy się z tego w każdej Eucharystii.

2. Po co kapłan mówi: „Pan z wami!” Aby życzyć, przekonać się, doświadczyć, że bóg jest Bogiem bliskim.

3. Rok 2018 przyniesie obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. Niech to będzie Rok Jubileuszowy także w biblijnym znaczeniu. Rok łaski.

Polanica, 31 grudnia 2017, Msza św. w noc sylwestrową przed zakończeniem starego roku, 1 J 2,18-21; Ps 96; J 1,1-18.

HOMILIA 2

1. Św. Jan pisze o namaszczeniu i wiedzy. Nie chodzi oczywiście o znajomość kosmetyków i kremów i oliwek – choć taka wiedza też jest pożyteczna.

2. Chodzi o namaszczenie w sensie rytu konsekracji i błogosławieństwa. Człowiek, przedmioty kultu stają się wtedy konsekrowane, namaszczone, wyłączone z normalnego użytkowania, tylko dla Boga.

3. Sens jest prosty: olej wnika w strukturę rzeczy, której dotyka (skóra, ale i skała).

4. Namaszczenie od Ducha Świętego, dar wiedzy i inne – mają wniknąć w człowieka, przeniknąć duszę, ciało, całe życie – napełnić Bożą obecnością.

5. Christos – namaszczony, chrześcijanie – namaszczeni, naoliwieni.

6. Jezu, wnikaj wciąż w strukturę naszego życia!

Polanica, zakończenie roku 2019, 31 grudnia 2019, 1 J 2, 18-21; Ps 96; J 1, 1-18

HOMILIA 3

1. Dzisiejszy fragment z 1 J burzy wyidealizowany obraz pierwszych gmin chrześcijańskich. Jan pisze o rozłamie, antychrystach. Niektórzy się odłączyli i głosili błędne nauki – niestety.

2. Świętym jest Duch Święty, a to, czego uczy w Kościele jest prawdą. Tej prawdzie nie da się postawić pomnika. Ona jest dynamiczna, jest owocem działania Ducha Świętego.

3. Dynamika prawdy polega na tym, że z konkretnej sytuacji pozwala odróżnić dobro od zła. Pomaga wybrać dobro!

4. W takiej prawdzie przyjdzie Pan, aby sądzić ludy. Przyjdzie bez „wzorca” prawdy, ale w Duchu Świętym, który świadczy o Jezusie.

Radonie, 31 grudnia 2021, 1 J 2, 18-21; Ps 96; J 1, 1-18

HOMILIA 4

1. W Janowym liście spotykamy echa podziałów i różnic między chrześcijanami – oczywiście w temacie natury Jezusa – był w końcu naprawdę człowiekiem czy nie?

2. O wprowadzających rozłamy Jan pisze ostro „antychryści”. Nawet znany z brewiarzowego czytania Quodvultdeus dobierał się im do skóry. Ale oni szukali głównie swojej chwały i zainteresowania innych swoimi naukami, a nie prawdą.

3. My tymczasem wyznajemy, że Ty, Panie Jezu, jesteś prawdziwym Bogiem i prawdziwym Człowiekiem. Tobie śpiewamy, Twoje imię chwalimy, każdego dnia głosimy Twoje zbawienie!

Radonie, 31 grudnia 2022, 1 J 2,18-21; Ps 96; J 1,1-18