1 niedziela Wielkiego Postu, rok B

Grupa docelowa: Dorośli Rodzaj nauki: Homilia Tagi: 1 niedziela Wielkiego Postu, 1 P 3, 40 dni, 40 lat, Mk 1, Ps 25, Rdz 9, rok B, Wielki Post
  1. 40-dniowy pobyt Jezusa na pustyni nie jest przypadkowy ani oryginalny. W Biblii możemy znaleźć:
    • opis potopu, który trwał 40 dni,
    • spotkanie Boga z Mojżeszem na górze Synaj, które trwało 40 dni,
    • wędrówkę ludu wybranego po pustyni, która trwała 40 lat,
    • mały Jezus był przyniesiony do świątyni 40 dni po urodzeniu,
    • w końcu: Jezus pości 40 dni na pustyni przed rozpoczęciem swojej działalności i głoszenia Ewangelii.

2. Tak więc może być to czas zagłady tego, co złe, ocalenia tego, co dobre (potop), czas wytrwałej modlitwy (Synaj), czas dojrzewania nowego pokolenia (wędrówka), rytualnego oczyszczenia (Maryja) oraz posty i modlitwy.

3. Dla nas to czas przygotowania do głębszego przeżycia świat wielkanocnych i radości ze zmartwychwstania Jezusa.

4. Wezwanie Jezusa „nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” to zaproszenie to takiego właśnie przeżycia tego świętego czasu.

5. Co w tym wezwaniu jest pociągającego?

  • Jezus zaprasza nas nie do jednorazowego działania (nie – nawróćcie się i uwierzcie), ale do pewnego procesu; wtedy nawrócenie i wiara stają się z czasem kryterium ludzkiego postępowania,
  • nawrócenie to nie tylko poprawienie się, nakierowanie życia na właściwą drogę, ale radykalna zmiana postępowania,
  • takie nawrócenie możliwe jest tylko wtedy, gdy jego źródłem nie będzie moja chęć, mobilizacja, zachęta usłyszana w kościele, ale wiara = więź Boga ze mną; Boga, którego odnajduję, jako osoby mi bliskiej, kochającej, przebaczającej…
  • taka wiara może doprowadzić do nawrócenia, a nawrócenie wiarę umocnić oraz wesprzeć jej dojrzewanie.

6. Dojrzałość wiary opiera się na 3 elementach:

  • uznanie prawd wiary i nauczania Kościoła w całości,
  • ożywienia modlitwy, osobistej więzi z Bogiem,
  • posłuszeństwo Bogu – codzienne życie wg Jego wskazań.

7. Warto zadać sobie pytanie i udzielić odpowiedzi: jak przeżyję ten czas Wielkiego Postu? On już się rozpoczął. Zaproszenie od Jezusa jest aktualne.

Gidle, 18 lutego 2018, rok B, Rdz 9, 8-15; Ps 25; 1 P 3, 18-22; Mk 1, 12-15; Wałbrzych, 18 lutego 2024, Wałbrzych, Par. Świętej Rodziny, fragment wykorzystany.

HOMILIA 2

REKOLEKCJE NA RATY

1. WSTĘP

  • Wielki Post: czas rozważania męki Pańskiej, pokuty, nawrócenia, refleksji, nowego życia, słońca i wiosny,
  • kiedyś: Wielki Post był czasem bezpośredniego przygotowania dorosłych do chrztu świętego, bierzmowania i Komunii św. w noc Zmartwychwstania Pańskiego; po 2 – letnim kursie kandydowania do chrztu św.
  • czytania mszalne w czasie Wielkiego Postu pomagały przygotować się do przyjęcia tych sakramentów.

2. Dziś: rzadko dorośli proszą o chrzest, ale czytania pozostały! nam pomogą przygotować się do odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych. Ponieważ w czasie Wigilii Paschalnej jest liturgia ognia, słowa, chrzcielna, eucharystyczna oraz procesja rezurekcyjna.

My w czasie liturgii chrzcielnej będziemy razem wyrzekali się szatana i zła, wyznawali wiarę w Pana Boga – to jest w centrum liturgii Wigilii Paschalnej. Jak Jezu zanurzył się w wodach Jordanu, aby wziąć na siebie naszą dolę i grzech… jak kiedyś przez chrzest człowiek zanurzał się w wodzie, tak i w czasie liturgii chcemy „zanurzyć się” razem z Jezusem w śmierci, aby przejść do życia. rekolekcje „na raty” będą podprowadzeniem do pełnego wiary i miłości odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych.

HOMILIA

1. Moje wyznanie wiary będzie już… odpowiedzią. Pierwszy krok należy do Boga, On jest Twórcą Przymierza z patriarchami, prorokami, królami, Kościołem.

Przymierze = więź z Bogiem, w której człowiek musi powiedzieć TAK z własnej woli, nie przymuszony, swoim życiem, wolną decyzją! Tak mówi dorosły człowieka, który chce przyjąć chrzest, za małe dziecko mówią rodzice.

2. Woda – znak Przymierza. Wody potopu są niszczycielskie, ale jednocześnie ratują; dziwne słowa z 1 Listu św. Piotra: „osiem dusz uratowanych przez wodę”. Dlaczego to obmycie wodą, zanurzenie jest takie ważne? Staję się częścią żywego Ciała Chrystusa – Kościoła. Jestem siostrą, bratem Jezusa Chrystusa, dzieckiem Bożym. Otrzymuję wyzwolenie z grzechów. Bóg wyrywa mnie ze śmierci duchowej i prowadzi do życia. Cel: radość bycia odkupionym.

Youcat 200: Być ochrzczonym znamy: historia mojego życia osobistego zanurza się w nurcie miłości Bożej!

Odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych jest potwierdzeniem: Boże, jak tak chcę! Zostałem ochrzczony jako dziecko lub dorosły – wszystko jedno – chcę ratyfikować tę przysięgę. Chcę na nowo wyznawać wiarę: poznawać Boga i Mu ufać.

3. Mówię TAK – poznaję Chrystusa.

  • poznaję Go przez Kościół, modlitwę osobistą, życie, łaski, słowo Boże,
  • uznaję Go za Zbawiciela, Jezus wyrywa mnie z mocy zła i grzechu, odnajduję nowe życie,
  • wyznaję to wobec innych.

4. To będzie treść przyrzeczeń chrzcielnych! Pierwszy krok już zrobiony! Chcę Bogu powiedzieć TAK na Jego zaproszenie do zawarcia Przymierza. Zostałem ochrzczony wodą, będę pokropiony w noc Zmartwychwstania. Chcę, aby moje życie zanurzyło się w Bożej miłości.

Wiktorówki, 1 niedziela Wielkiego Postu, rok 2015, rok B

HOMILIA 3

1. Przymierze zawarte przez Boga z Noem to szczęśliwe zakończenie historii o złu, które rozpanoszyło się na ziemi, żalu Boga, że stworzył człowieka i świat, zniszczeniu przez potop istot żywych i ocaleniu Noego z rodziną i zwierzętami w klatce.

2. W finale Bóg zawiera Przymierze z Noem, krewnymi i całym światem istot żywych.

3. Czy jednak po potopie Noe i jego bliscy i następcy byli lepsi? NIE! Zaraz potem Noe bierze się do uprawy winorośli, robi wino, upija się do nieprzytomności. W tamtej kulturze takie coś było wyjątkową niegodziwością!

4. Zrobił to ten, który był wybrańcem Boga – jedyny sprawiedliwy na ziemi.

5. Kiedy Jezus po pobycie na pustyni idzie głosić Ewangelię to nie kieruje się do Jerozolimy, do uczonych w Piśmie, do pobożnych, Lecz idzie do Galilei, na północ, z dala od świątyni, do tych, którzy rzadko w niej bywali z racji codziennych zajęć i odległości koniecznej do pokonania pieszo.

6. Za nich i za nas „niesprawiedliwych” oddał życie na krzyżu, zwyciężył śmierć i zmartwychwstał. I wzywa nas do zwyciężenia mocą chrześcijańskiej godności i Jego miłości okazanej na chrzcie świętym.

7. Wielki Post to czas nawrócenia. Nie – zmiany a lepsze, ale odnowienia Przymierza z Bogiem. nie na zasadzie „ja się zmienię na lepsze, a coś od Boga dostanę w zamian”, lecz „Pomóż mi na nowo wybrać Ciebie, żywego i prawdziwego Boga, a wtedy będę miał siłę odmienić swoje życie”.

Wiktorówki, 1 niedziela Wielkiego Postu, 21 lutego 2021, Rdz 9, 8-15; Ps 25; 1 P 3, 1822; Mk 1, 12-15