26 niedziela zwykła, rok A

Grupa docelowa: Dorośli Rodzaj nauki: Homilia Tagi: DE, Ez 18, Ezechiel, Filipianie, Flp 2, List do Filipian, Mt 21, Odpowiedzialność za grzechy, Ps 25, rok A, Siła wspólnoty

Uniżenie i wywyższenie Chrystusa
HOMILIA

1. Czas pandemii, ograniczeń, niewygody to także czas przewartościowania i refleksji. Echa tych refleksji – czasu zastanowienia się nad życiem – odnajdujemy w dzisiejszych czytaniach.

2. Ezechiel – zesłany do Babilonu wraz z królem i dworem w 598 roku; przez 20 lat był prorokiem na deportacji; na wygnaniu warunki życia były całkiem znośne; wracało jednak pytanie: dlaczego? kto jest za to wszystko odpowiedzialny? Kłopot był w odróżnieniu kary dla narodu jako zwykłej konsekwencji decyzji politycznych i społecznych (sojuszy) oraz jako konsekwencji osobistych decyzji i wyborów. I jak rodzynek w cieście wielkich wizji i znaków – motyw osobistej odpowiedzialności za własne czyny.

3. Paweł – ograniczenie w postaci więzienia (między 61-63 rokiem); pisze List do Filipian z podziękowaniem za materialne wsparcie – oni składają się na jego utrzymanie. Drugi rodzynek i niespodzianka – hymn o Jezusie i Jego uniżeniu dla nas.

4. Faryzeusze – mieli maseczki i ograniczenia w postaci swoich przekonań. Porządni ludzie pójdą do nieba, ale grzesznicy i nierządnice – nie. Ale jedni i drudzy się nawracają – a zmiany w myśleniu faryzeuszy brak.

5. Każdy z nas doświadcza różnych ograniczeń. Nie daj Boże doświadczyć wygnania, niewoli lub zatwardziałości w przekonaniach – zapiekłości.

6. Niech nie brakuje nam jednak wiary w moc Bożą – On widzi inaczej, w skrytości serca. Czasem byle drobiazg może liczyć się bardziej niż wszystkie skarby świata. Drobiazg ofiarowany Bogu. Zwłaszcza wtedy, gdy jest wszystkim, co masz.

Wiktorówki, 27 września 2020, rok A, Ez 18, 25-28; Ps 25; Flp 2, 1-11; Mt 21, 28-32

Pomysł – jedność
Fpl 2,1: „Te same dążenia, ta sama miłość…”. Rozmowa z rodzicami i dziećmi – na czym polegają te same dążenia w naszej rodzinie, w naszej parafii, w grupie przyjaciół?

HFA: Es gibt über euch so viel Gutes zu berichten: Als Menschen, die mit Christus verbunden sind, ermutigt ihr euch gegenseitig und seid zu liebevollem Trost bereit. Man spürt bei euch etwas von der Gemeinschaft, die der Geist Gottes bewirkt, und herzliche, mitfühlende Liebe verbindet euch. 

Pomysł – pierwsze wrażenie

Rozmowa – co to jest pierwsze wrażenie? Pomaga czy przeszkadza? Czy jest ważne, czy może mylić? Kiedy człowiek się zmienia? Przypowieść o posłusznym i nieposłusznym synu – Bóg nas kocha i dobrze zna, nie zatrzymuje się na tym, co jest pierwszym wrażeniem, albo na błednej decyzji, bo zawsze możemy ją zmienić na lepszą! Miłość jest cierpliwa!