Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, rok A
HOMILIA
1. Aż dwa razy w krótkim czytaniu z 2 Kor Chrystus nazwany jest „pierwocinami”. W uroczystość Jezusa Chrystusa króla Wszechświata te słowa powinny znacząco wybrzmieć. Dlaczego? Najpierw kilka słów wyjaśnienia.
- na wiosnę Izraelici przynosili pierwsze płody ziemi, one należały do Boga,
- po pierwocinach – pierwszych płodach ziemi, Izraelici poznawali, jak obfite będą plony, co w tym roku zbiorą z pól,
- pierwszy dojrzewał jęczmień, więc przynosili snopki jęczmienia, kapłani brali je od gospodarzy, y wykonywali „gest kołysania” w świątyni, to był gest ofiary dla Pana, a także prośba o błogosławieństwo plonów,
- przez modlitwę błogosławieństwo rozlewało się na całe żniwo,
- zwyczaj święta plonów był spleciony z Paschą, na drugi dzień po święcie Paschy – czyli w pierwszy dzień tygodnia – przynoszono właśnie te pierwociny plonów.
2. Ale św. Paweł pisze do Koryntian, że to Chrystus jest tymi pierwocinami. Dlaczego?
- ponieważ Chrystus zmartwychwstał jako pierwszy z tych, co pomarli,
- stało się to właśnie w „pierwszy dzień tygodnia” – czytamy wtedy o niewiastach idących do grobu, w którym nie zastały ciała Chrystusa, a spotkały Go żywego,
- On jest pierwszym Zmartwychwstałym, On jest „pierwszym plonem”, „pierwszym snopem” ofiarowanym Ojcu i przez Niego całe błogosławieństwo spływa na nas!
- On pociąga za sobą całą ludzkość, całe „żniwo” – czyli świat, i oddaje nas Ojcu niebieskiemu,
- On dokona również ostatecznego zwycięstwa nad złem i śmiercią, pokona je i nas od nich uwolni!
3. Przed świętem plonów Żydzi musieli usunąć z domów cały kwas – jedli tylko niekwaszone pieczywo. Nowy chleb mogli upiec właśnie w pierwszy dzień po szabacie. Tym „nowym chlebem” jest dla nas Eucharystia, Komunia św., którą z miłością przyjmujemy. Chleby niekwaszone miały przypominać Żydom czas niewoli egipskiej i czas upokorzenia. Kilka rozdziałów wcześniej św. Paweł pisze do Koryntian, aby wyrzucili stary kwas i trwali w prawdzie wobec Boga. Aby się stali „nowym ciastem” i „nowym chlebem” – ciałem Chrystusa we wspólnocie Kościoła.
4. Dlaczego pasuje to doskonale do uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata? Ano dlatego, że król nie tylko troszczy się o swój lud (owce z I czytania), nie tylko sprawiedliwie sądzi (Ewangelia), ale przede wszystkim jest Pierwocinami, Tym, który pierwszy toruje drogę dla nas – drogę ku Bogu. Jest jak dobry Dowódca, który nie krzyczy „Naprzód!”, ale „Za mną!”.
Wiktorówki, 22 listopada 2020,rok A, Ez 34, 11-12.15-17; Ps 23; 1 Kor 15, 20-26.28; Mt 25, 31-46
Pomysł – przeciwieństwa
Rozmowa z dziećmi i rodzinami – co to są przeciwieństwa? Szukamy przeciwieństw do rożnych rzeczy i pojęć. Zapraszamy dzieci, aby same podały różne przeciwieństwa, które znają. Dochodzimy do pytania – co jest przeciwieństwem miłości? Obojętność! Dzisiaj Ewangelia opowiada, że słuszną karę odbierają ci, którzy byli obojętni na czyjąś krzywdę.
Pomysł – klocki
Rozmowa z rodzicami i dziećmi – z ilu części składa się jakiś przedmiot, np. długopis, samochód, zabawka, komputer, telefon? Czy każda z nich jest potrzebna? Z czego się składa nasze życie? Czy te wydarzenia i sytuacje są ważne? Czegoś nas uczą? Wychowują? Puenta – Bóg jest Panem drobnych rzeczy, drobnych natchnień, wskazówek, które nam daje przez bliskich i Kościół i świat. na końcu świata zobaczymy, jakie skutki to wszystko dało.
Pomysł na rozmowę z dziećmi i rodzicami
Rozmowa z dziećmi i rodzicami: dlaczego o czymś zapominamy? Jak sobie z tym poradzić? Zapominanie to bardzo przykra cecha. Dlaczego? Jakie mamy sposoby, żeby nie zapominać różnych rzeczy? Co trzeba zrobić, kiedy o czymś zapomnimy? O czym trzeba zawsze szczególnie pamiętać?
Zapominanie to przykra cecha i można się nabawić kłopotów przez nią niestety… Ale czasami zapominanie bardzo się przydaje… ale nie takie ze słabości, lecz celowe i przemyślane…
W Ewangelii słyszymy o Panu Jezusie, który na krzyżu oddaje swoje życie za nas, aby pokazać nam, jak bardzo nas kocha. Razem z nim powieszono na krzyżu dwóch łobuzów, którzy zasłużyli sobie na tę straszną karę. Jezus był zupełnie niewinny, ale oni bardzo narozrabiali.
Czy dużo było osób przy śmierci Jezusa? Jak się te osoby zachowywały? Czy dużo musiał im Pan Jezus wybaczyć?
W niedzielę obchodzimy uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Pan Jezus jest dobrym Królem, który chce wybaczyć wszystko, co złe, gdy człowiek przeprasza i żałuje. Tak właśnie stało się z dobrym łotrem na krzyżu, któremu Pan Jezus obiecał, że przyjmie go do nieba, ponieważ żałował za swoje grzechy i jeszcze upominał kolegę. Pan Jezus nie ma kłopotów z pamięcią, chce pamiętać nasze dobre uczynki, ale nie chce pamiętać naszych złych uczynków, dlatego dał nam spowiedź, żebyśmy mu je wszystkie opowiedzieli i przeprosili i On nam je wszystkie zapomni!