Świętych Joachima i Anny
WSTĘP
Ewangelie nie przekazały o rodzicach Maryi żadnej wiadomości. Milczenie Biblii dopełniają apokryfy, pobożne księgi pisane w początkach naszej wiary. Mówią one, że Anna pochodziła z rodziny kapłańskiej z Betlejem. Hebrajskie imię Anna w języku polskim znaczy tyle, co „łaska”. Św. Anna jest patronką diecezji opolskiej, miast, oraz min. kobiet rodzących, matek, wdów, położnic, młynarzy i żeglarzy.
Joachim miał pochodzić z zamożnej i znakomitej rodziny z Galilei. Już samo jego imię miało być prorocze, gdyż oznacza tyle, co „przygotowanie Panu”. Razem ze św. Anną patronują małżonkom.
HOMILIA 1
- Seniorzy, starsi ludzie w kościele często drażnią młodych. No bo mamroczą te wszystkie pacierze, przebierają ziarenka różańca, śmiesznie śpiewają, pchają się wszędzie, miejsca zajmują…
- Litanię pretensji można by jeszcze długo ciągnąć.
- Jednego nie wiedzą młodzi – jak wiele zawdzięczają i modlitwie, i pamięci, i mądrości starszych.
- W dzień świętych Anny i Joachima, rodziców Maryi, pomódlmy się za młodych, aby docenili starszych. Po prostu.
Poznań, Msza św. popołudniowa, sobota 25 maja 2013
HOMILIA 2
- Czekamy, aż dojrzeją owoce. Aż dojrzeje zboże na żniwa.
- Człowiek też dojrzewa – do różnych decyzji, zadań, życiowych wyzwań.
- Wiara w nas dojrzewa. Dużo o niej w kościele słuchamy i mówimy. Ale jej dojrzewanie nie zależy od ilości słów, ale od tego, jak te słowa nas przemieniają.
- Słowo Boże prowadziło Annę i Joachima, byli mu wierni przez całe życie.
Gidle, 26 lipca 2018, Mt 13,10-17
HOMILIA 3
Powiedzenie „Święta Anno uproś Wnuka, niech ma każdy, czego szuka”.
1. Słuchać i rozumieć słowo Boże to sposób na owocowanie. Słuchać i rozumieć Boga samego, a nie zagadywać Go i wyrzucać Mu, że w trudnych chwilach nas nie rozumie.
2. Słuchać i rozumieć – to dobra droga do zatrzymania słowa w sercu. Ono staje się wtedy życiem, a nie tylko informacją.
Gidle, 26 lipca 2019, Mt 13, 18-23