Święto rocznicy poświęcenia bazyliki laterańskiej

Grupa docelowa: Dorośli Rodzaj nauki: Homilia Tagi: 1 Kor 3, Bazylika Laterańska, Ez 47, J 2, Lateran, Poświęcenie bazyliki laterańskiej, Ps 46

WSTĘP

Wiele osób sądzi, że najważniejszym kościołem papieskim jest bazylika św. Piotra na Watykanie. Nie jest to prawdą. To bazylika świętego Jana na Lateranie jest kościołem katedralnym papieża. Odegrała ona doniosłą rolę w historii chrześcijaństwa i dlatego Kościół obchodzi specjalny dzień, przypominający moment jej poświęcenia. Bazylika ta jest jedną z czterech bazylik większych Rzymu. Nazwa tego miejsca pochodzi od nazwiska starożytnych posiadaczy tych ziem. Cesarz Neron pod pozorem spisku zgładził Plantiusa Laterana i zagarnął jego pałac. Konstantyn Wielki pałac ten podarował papieżowi św. Sylwestrowi I (314-335). Do roku 1308 był on rezydencją papieży. Gdy w 313 r. cesarz Konstantyn Wielki wydał edykt pozwalający na oficjalne wyznawanie wiary chrześcijańskiej, kazał wybudować obok pałacu okazałą świątynię pod wezwaniem Chrystusa Zbawiciela, św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty. Stała się ona pierwszą katedrą Rzymu, a pałac – siedzibą papieży. Jej poświęcenia dokonał papież św. Sylwester I w dniu 9 listopada 324 r. W ciągu kilku wieków panowało tu 161 papieży i odbyło się pięć soborów powszechnych. W 1377 papież Grzegorz IX przeniósł siedzibę do Watykanu. Nad wejściem do świątyni znajduje się łaciński napis, który najlepiej oddaje wagę i rolę tego miejsca: Mater et Caput omnium Ecclesiarum Urbis et Orbis to znaczy: Matka i Głowa wszystkich kościołów Miasta i Świata.

 HOMILIA 1

  1. Dzisiejsze święto stawia nam pytanie: co jest fundamentem Twojej wiary? Na czym właściwie ona się opiera? Na czym stoi?
  2. Czy wierzymy, bo tak zostaliśmy wychowani? Bo zostaliśmy ochrzczeni? Bo tak – po prostu? Może się okazać w życiu, że każdy z tych głębokich przecież motywów wiary zostanie podważony, obalony, że przegra w starciu z życiem lub własnymi wyborami będącymi jego częścią.
  3. Co wtedy?
  4. Wtedy warto sobie przypomnieć słowa św. Pawła, który dzisiaj przypomina nam, że fundamentem wiary może być tylko i wyłączenie JEZUS.
  5. On jest Panem i Zbawicielem, który nie zawodzi, kocha zupełnie za darmo, za nas oddał swoje życie, dla nas zwyciężył śmierć i daje nam życie w sakramentach Kościoła.
  6. Jeśli zawiedzie wszystko inne – ON NIGDY!
  7. To dzięki Niemu i Jego darowi zbawienia Duch Boży modli się w nas – tutaj i teraz.
  8. Zatem nie na naszych odczuciach wiara stoi. Nie od nich zależy. Na Jezusie. A każdy z nas jest Jego świątynią. Taką świątynię, że pięknem i majestatem nie dorównuje jej nawet bazylika na Lateranie…

Poznań, Msza św. na Taczaka, 6 listopada 2013, czytania do wyboru: Ez 47,1-2.8-9.12; 1 Kor 3,9b-11.16-17; Ps 46; J 2,13-22

HOMILIA 2

1. „Jesteście świątynią Boga” – łatwo powiedzieć, trudniej pojąć.

2. Świątynia jerozolimska przecież składała się z dziedzińców. Na pierwszym mogli znajdować się wszyscy: Żydzi i poganie płci obojga.

3. Wyżej był dziedziniec mężczyzn. Po 14 schodkach mogli wejść tylko wierzący Żydzi.

4. Wyżej o 12 schodków był ołtarz i budynek świątyni – Przybytek. Były w nim dwie sale: Miejsce Święte (świecznik, stół z chlebami i ołtarz kadzenia) oraz Święte Świętych (Arka Przymierza).

5. Kiedy św. Paweł pisze do Koryntian: „jesteście świątynią Boga” to używa słowa, które opisuje Święte Świętych.

6. A fundamentem jest Jezus Chrystus.

Radonie, Święto rocznicy poświęcenia bazyliki laterańskiej, 9 listopada 2022, Ez 47,1-2.8-9.12; 1 Kor 3,9b-11.16-17; Ps 46; J 2,13-22

HOMILIA 3

1. Scenę wypędzenia przekupniów ze świątyni znajdziemy w Ewangelii wg świętych Mateusza, Marka i Jana.

2. Ze zdziwieniem jednak można zobaczyć, że synoptycy używają słów kojarzących się z burzeniem, niszczeniem, odtworzeniem, rekonstrukcją.

3. Jan pogłębia rozumienie tego dialogu z Żydami po awanturze. Powie o burzeniu jako „rozwiązywaniu”, „uwolnieniu”. Natomiast o zbudowaniu mówi jako o „podniesieniu”, „zbudzeniu ze snu”, „zmartwychwstaniu”. Jest to oczywista aluzja do zmartwychwstania.

4. Ciekaw jestem, czy i dzisiaj Jezu wziąłby się za rozwalanie różnych straganów i targów przed kościołem?…

5. Mam jednak nadzieję, że wybrałby drogę synodalne odbudowy Kościoła. Przez słuchanie! Dokument końcowy obrad synodalnych mówi, że „autentyczne słuchanie jest fundamentalnym elementem drogi do uzdrowienia, pokuty, sprawiedliwości i pojednania”.

6. Dlatego i w Ewangelii Jezus nie tylko z mocą przemawia, ale też uważnie słucha.

Radonie, Święto rocznicy poświęcenia bazyliki laterańskiej, 9 listopada 2023, Ez 47,1-2.8-9.12; 1 Kor 3,9b-11.16-17; Ps 46; J 2,13-22