Zacheusz
Grupa docelowa: Dorośli Rodzaj nauki: Homilia Tagi: Zacheusz
HISTORIA ZACHEUSZA (ŁK 19,1-10)
ZBAWCZE ZNACZENIE ŁUKASZOWEGO „DZISIAJ”
Łukaszowa teologia Boga poszukującego człowieka w świetle historii Zacheusza (Łk 19,1-10)
Spowiedź Zacheusza (Łk 19, 1-10)
Komentarz egzegetyczny do Łk 19,1-10
WSTĘP
Słowo Boże przestrzega nas dzisiaj przed udawaniem. Kiedyś to wezwanie było aktualne, dzisiaj także. Prośmy o odwagę w wyznawaniu naszej wiary…
HOMILIA
- Mówiłem wczoraj, że czytania mszalne z tego tygodnia podprowadzają nas do uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Pokazują różne aspekty Jego królowania.
- Wczorajszy fragment ukazywał Jezusa jako Króla, którego biedni i chorzy proszą o miłosierdzie, uzdrowienie. Bohaterem był niewidomy żebrak.
- Dzisiaj w centrum jest nasz dobry znajomy – Zacheusz. Zazwyczaj komentowanie tej opowieści koncentruje się na jego przemianie.
- Dzisiaj zauważmy pewna cechę Pana Jezusa Chrystusa jako Króla.
- Tam leczył ciało, tutaj leczy duszę. Tam miał władzę nad chorobą, tutaj ma władzę nad duszą człowieka i nieszczęściem, które w niej gości.
- Tam przywracał normalne funkcjonowanie oczu ciała, tutaj przywraca wzrok duszy, serca, aby dostrzec i skrzywdzonych, i siebie w prawdzie.
- Szukanie polega na wytężaniu wzroku. Zbawienie też. Na wytężaniu wzroku serca za Bogiem, za Tym, który idzie tam, gdzie nie wypada, „do grzesznika poszedł w gościnę…”
- Do grzesznika, czyli do każdego z nas.
Poznań, Msza św. wieczorna, wtorek 19 XI 2013