Święto NMP Matki Kościoła

Maryja – „Matka Kościoła” w nauczaniu Kardynała Stefana Wyszyńskiego (I)

Maryja – „Matka Kościoła” w nauczaniu Kardynała Stefana Wyszyńskiego (II)

„Matka Kościoła” w perspektywie eklezjologii „communio”

Dwa dary Ukrzyżowanego : Maryja i Duch (J 19, 25-37)

HOMILIA 1

  1. Dwa urywki biblijne stanowią fundament dzisiejszego święta:
  • „Oto ja Służebnica Pańska, niech mi się stanie według Twego słowa” – Maryja staje się Matką Chrystusa, realnie, ale i szerzej – Jego mistycznego Ciała, którym, jest Kościół – my!
  • „Oto Matka Twoja” – Jezus ogłasza Maryję duchową Matką wszystkich ludzi, ich „reprezentantem” jest Jan; ważny jest tez wyjątkowy moment: Jezus składa ofiarę ze swojego życia; tam na krzyżu Kościół zrodzi się z jego przebitego boku…

Gidle, 16 maja 2016

HOMILIA 2

  1. Brak wina na weselu to wstyd na całe życie dla nowożeńców i ich rodzin.
  2. Maryja to dostrzega, interweniuje – Ona nie jest tylko bezwolną i omdlewającą „mimozą”, ale kobietą z inicjatywą.
  3. Bóg pozwoli na klęskę. Bóg dopuści dramat. Nie jest nadopiekuńczy. Nie dla udręki na to pozwoli, ale po to, abyśmy jemu zaufali!

Gidle, 5 czerwca 2017

HOMILIA 3

1. Papież Paweł VI ogłosił Maryję Matką Kościoła 21 XI 1964 roku na prośbe polskich biskupów podczas III sesji Soboru Watykańskiego II. Episkopat Polski włączył to wezwanie do Litanii Loretańskiej, świeto obchodzimy od 4 maja 1971 roku.

2. Wprowadzić święto – wielka sprawa. Sprawić, aby to święto rzeczywiście stało się żywe – jeszcze większa! Jak zatem możemy nim żyć na co dzień? Jak pielęgnować i wcielać w życie tę prawdę?

3. Pytać Maryję i Jej wolę, prosić o natchnienie, wyżalić się, dziękować – jak Matce! Ona nie będzie ingerować w nasze życie, ale będzie – jak Matka dorosłych dzieci – kochać, orędować, błogosławić.

4. Dziękujmy za obecność Maryi w gidelskim wizerunku. Tu mamy skarb, już nie zamknięty w skrzyni, ale wystawiony przed nami na chwałę Bożą.

Gidle, 1 czerwca 2020, święto Maryi Matki Kościoła

HOMILIA 4

1. Jedynym Pośrednikiem między Bogiem a ludźmi jest Jezus Chrystus. Gdy modlimy się za wstawiennictwem Maryi, to w niczym nie umniejsza to roli Zbawiciela. Ona razem z nami modli się do Boga.

2. Obrazem Jej wstawiennictwa jest scena z Kany, gdzie Maryja bierze sprawy ludzkie i zanosi do Syna – Pana i Zbawiciela.

3. Wino – symbol radości, dzielenia wspólnego losu (kielich).

4. Maryjo, wstawiaj się za nami.

Gidle, 10 czerwca 2019. Rdz 3, 9-15.20 lub Dz 1, 12-14; Ps 87; J 19, 25-34

HOMILIA 5

1. Nie do przecenienia jest opieka Maryi nad każdym, kto osobiście wzywa Jej wstawiennictwa, prosi o łaski, dziękuje… do Niej możemy mówić „Mamo!…”

2. Gdy wzywamy Ją jako Matkę Kościoła, to trzeba zauważyć, że:

  • Maryja jest pierwszą osobą, która przyjęła Boży plan zbawienia,
  • Maryja trwała w jedności z Bogiem aż do zupełnego zrealizowania się obietnic,
  • przyczynia się do pełniejszej więzi z Chrystusem – do Niego prowadzi i na Niego wskazuje.

3. Maryjo, Ty jesteś pierwowzorem Kościoła – jak pisał św. Ambroży – w porządku wiary, miłości i doskonałego zjednoczenia z Chrystusem. Dziękujemy Ci, Matko, za Twoje wstawiennictwo!

Radonie, 6 czerwca 2022, Rdz 3, 9-15.20 lub Dz 1, 12-14; Ps 87; J 19, 25-34

HOMILIA 7

1. Paradoksem dzisiejszego święta jest fakt, jak bardzo nauczanie różnych Kościołów chrześcijańskich o Maryi dzieliło chrześcijan między sobą.

2. Dzisiaj w wielu kościołach i zborach chrześcijanie będą się modlić przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Zbawiciela świata. W modlitwie staną pod krzyżem Jezusa i będą prosić, aby wyrosnąć z wzajemnych wyrzutów i oskarżeń.

3. Ale najpierw trzeba było jasno powiedzieć, czym różniło się nauczanie różnych ludowych kaznodziejów od prawdziwego nauczania Kościoła. Oraz uwolnić ewangeliczne myślenie od różnych zniekształceń i przerostów.

4. Krótko mówiąc – trzeba było wyrosnąć z tej niedojrzałości pierwszych ludzi obrzucających się nawzajem i Boga oskarżeniami.

5. Trzeba było stanąć pod krzyżem Chrystusa, spojrzeć na Jego rany i Serce przebite, i powiedzieć z wiarą: „Wszystkie moje źródła są w Tobie…”

Radonie, 29 maja 2023, Rdz 3, 9-15.20 lub Dz 1, 12-14; Ps 87; J 19, 25-34