Abraham – ojciec żywej wiary

Grupa docelowa: Dorośli Rodzaj nauki: Homilia Tagi: Abraham, Abraham Ojciec wiary, Dn 3, J 8, Poznanie prawdy, Prawda, Prawda was wyzwoli, Wiara odważna Abrahama, Wolność

„Prawda was wyzwoli” (J 8, 32) : Czy istnieją wyjątki od reguły prawdy?

Związek między Janowymi koncepcjami prawdy i wolności w świetle J 8,31-36

OJCOSTWO ABRAHAMA W ŚWIETLE TEKSTÓW PATRYSTYCZNYCH

Abraham – Ojciec wiary odważnej

Abraham ojcem żywej wiary według Listu św. Jakuba Apostoła

Abraham: wiara, która rodzi się z doświadczenia

Abraham: niezwykła podróż wiary pewnego nomady.

ABRAHAM – OJCIEC WIARY W TRADYCJI BIBLIJNEJ

ABRAHAM W ŚWIETLE PISM EGZEGETYCZNYCH STAREGO TESTAMENTU ORYGENESA

HOMILIA 1

1. Dzisiejsza rozmowa Jezusa z Żydami przypomina rozmowę głuchego z niewidomym. Temat jest wspólny: wolność. Ale każda ze stron rozumie ją zupełnie inaczej. Żydzi mówią tak: jesteśmy wolni – my, dzieci Abrahama, nie zniewalają nas obyczaje i postępki pogan.

2. Jezus mówi tak: każdy grzech czyni z człowieka niewolnika zła. Prawdą jest Bóg, który przyszedł w Jezusie Chrystusie, aby dać nam przebaczenie i wolność.

3. Ciekawe, że jest to rozmowa z Żydami, którzy… uwierzyli Jezusowi! Długa droga jeszcze przed nimi… przed nami też…

Gidle, 9 kwietnia 2019, Dn 3,14-20.91-92.95; pieśń Dn 3,52-56; J 8,31-42

HOMILIA 2

1. „Poznacie prawdę…” To poznawanie jest u św. Jana często pewnym procesem, docieraniem do poznania, pewną drogą do pokonania stopniowo i wytrwale. Oznacza też nie zniechęcanie się, wierność w tym poszukiwaniu i poznawaniu prawdy.

2. Błogosławiony jesteś, Boże, pełen chwały i wywyższony na wieki. Nie pozwól nam nigdy zatrzymać się, zniechęcić w dążeniu do Prawdy, którą Ty sam jesteś.

Radonie, 29 marca 2023, Dn 3,14-20.91-92.95; pieśń Dn 3,52-56; J 8,31-42

HOMILIA 3

1. To nic nowego, że na temat wiary, jej wyznawania i Pana Boga sporo mają do powiedzenia ci, którzy kiedyś byli religijni, ale im przeszło.

2. Dzisiaj czytamy w Ewangelii rozmowę Jezusa z Żydami, „którzy Mu uwierzyli”. Z tym, że wiara ich jest już zupełnie martwa! mimo to Jezus z nimi rozmawia.

3. Żydom trzeba oddać szacunek: niełatwo im zachować wolność wewnętrzną, gdy z jednej strony trwa okupacja rzymska, z drugiej strony to właśnie cywilizacja grecko-rzymska święci triumfy, ma wpływy, kształtuje myślenie ówczesnego świata.

4. Mają poczucie wolności, bo ojcem ich wiary jest Abraham. On bez końca zawierzył się Bogu. Ale nie wystarczy tylko odwołanie do Patriarchy, obyczajów, doktryny. Nie wystarczy być potomkiem, trzeba być… synem!!!

5. Synostwo Boże jest darem przez Jezusa Chrystusa. Darem, który trzeba z ludzkiej strony potwierdzić życiem!

6. „Błogosławiony jesteś Panie, Boże naszych ojców…”

Radonie, 20 marca 2024, Dn 3,14-20.91-92.95; pieśń Dn 3,52-56; J 8,31-42