Posłuszeństwo wierze
HOMILIA 1
1. Doprowadzić pogan do posłuszeństwa wierze znaczy głosić im Ewangelię, aby w sposób wolny poddali swój rozum i wolę, życie wierze.
2. Głoszenie ma doprowadzić do decyzji. Argumentem za podjęciem decyzji jest Boża prawdomówność.
3. Bóg nie może kłamać. To, co działał i nadal działa przez Chrystusa, jest prawdą.
4. Tak, jak posługiwałeś się, Panie, św. Pawłem, tak i nas uczyń narzędziami Twojej prawdy i prawdomówności, abyś „okazał swoje zbawienie i na oczach pogan objawił swoja sprawiedliwość”.
Radonie, 5 listopada 2021, Rz 15,14-21; Ps 98; Łk 16,1-8
HOMILIA 2
1. W Ewangelii wg św. Łukasza można znaleźć regularne tzw. „soliloquia” (od łac. solus loqui – mówić samemu), czyli rozmowy postaci, bohatera przypowieści z samym sobą. Np. Maryja rozważa w sercu Boże tajemnice, adwersarze Jezusa myślą w sercu: „Kim On jest?”, właściciel pola, które dobrze obrodziło, zastanawia się, co zrobić, nie wspominając już o synu marnotrawnym, który postanawia wrócić do ojca…
2. Dzisiaj mamy dłuższe soliloquium zarządcy oskarżonego o nieuczciwość. I on mówi w końcu: „Wiem, co uczynię, żeby mnie ludzie przyjęli do swoich domów”.
3. To słowo „wiem (gr. ginosko) nie dotyczy jedynie sfery intelektu, ale obejmuje całego człowieka. Poznanie biblijne jest domeną serca, chce wniknąć w badany przedmiot.
4. To poznanie zarządcy nie jest zatem efektem chwilowego olśnienia, lecz wykorzystaniem wcześniej zdobyte wiedzy. Nie tylko znajduje rozwiązanie, ale pokazuje, że zna prawidła rządzące światem.
5. Podobnie jest w życiu duchowym, nie chodzi o olśnienia, ale wytrwałą formację. Synod: celem ejst nawrócenie do logiki królestwa Bożego.
Radonie, 10 listopada 2023, Rz 15,14-21; Ps 98; Łk 16,1-8