Pustynia

Grupa docelowa: Dorośli Rodzaj nauki: Homilia Tagi: Deuteroizajasz, Exodus, Iz 40, Lud Pana, Mt 18, Ps 96, Pustynia

Posłannictwo Deuteroizajasza w świetle Iz 40,1-11 i późniejszej tradycji tego tekstu

Lud Jahwe w nauczaniu Izajasza

HOMILIA 1

1. Pustynia odegrała znaczącą rolę w dziejach narodu wybranego. 40-letnia wędrówka była czasem oczyszczenia, wierności i buntu, otrzymywania Bożych praw, dojrzewania do wolności.

2. Stąd późniejsza koncepcja „nowej wędrówki”, mocno zaznaczona w czasach niewoli. NOWA WĘDRÓWKA będzie przewyższała pierwszy exodus pod każdym względem: na czele będzie szedł Bóg jako Pasterz; pustynia dozna przemiany; to będzie początek nowego etapu w historii – nie tylko objęcie na nowo ziemi obiecanej, ale oczekiwane królowanie Boga na Syjonie.

3. Daj Boże, aby ten czas covidowy, w pewnym sensie czas „nowoczesnej pustyni” dał przemianę naszym sercom! „Przed obliczem Pana, który już się zbliża…”

Radonie, 7 grudnia 2021, Iz 40,1-11; Ps 96; Mt 18,12-14

HOMILIA 2

1. Św. Mikołaj, biskup, nie tylko czytał dzisiejszy fragment z Izajasza, ale także rozumiał.

2. Ponieważ pojęcie „pocieszenia” ma w języku biblijnym bardzo bogate znaczenie. Wyraża nie tylko współczucie, pociechę, dodanie nadziei, ciepłego słowa, ale przede wszystkim oznacza działanie, interwencję, aby ulżyć w niedoli.

3. Dlatego Bóg pociesza lud – wspiera go w nieszczęściu, mimo, że ten odwrócił się od Boga. Dlatego Bóg nie zapomni o zawartym Przymierzu… Każdej owcy, każdego człowieka, każdego zagubionego wśród życiowych gór i chaszczy będzie szukał do skutku, aż znajdzie i się uraduje.

4. Dlatego śpiewajmy Panu i sławmy Jego imię.

Radonie, 6 grudnia 2022, Iz 40,1-11; Ps 96; Mt 18,12-14

HOMILIA 3

  1. Zwierzęta trzymają się stada. Ale czasem pójdą swoją drogą zaciekawione czymś, albo szukając jedzenia.
  2. Tak jest z ludźmi. Nauczeni zasad, rodziny, wspólnoty, idziemy czasem swoją drogą. Zostawiamy wszystko. Nawet wiarę i Boga.
  3. Ale On nas nigdy nie zostawia samymi. I tego nas też uczy, aby nikogo nie przekreślać.
  4. Bóg nas szuka. Nigdy się nie podda.

Gidle, 12 grudnia 2017, Iz 40,1-11; Ps 96; Mt 18,12-14

HOMILIA 4

1. Dzisiejszy fragment z Iz 40 można zrozumieć jadąc z Żabiej Woli do Zalesia wiaduktem przez S8. Tam są dziury w jezdni, kałuże, zakręty, policja, smutny przystanek, tu: prosta droga, dobra nawierzchnia. Radość sprawia nawet policyjny patrol drogówki i ograniczenie prędkości do 40 km/h.

2. Wołanie głośne i radosne to początek głoszenia i zapowiedź wolności dla Izraela z ust drugiego z kolei autora Księgi proroka Izajasza. Zapowiada czas wolności, objawienia się chwały Pana, czas pokoju, a przede wszystkim końca pokuty za grzechy oraz zapowiada możliwość powrotu do domu.

3. Sprawiedliwa kara była słuszna. Po prostu o konsekwencje złych wyborów na szczytach władzy.

4. Bóg nie porzuca ludu na zawsze wybranego i ukochanego. Nigdy wiaduktów nie zabraknie, aby Bóg mógł jak dobry pasterz, szukać nas, swoich owiec, „aby nigdy nie zginęło żadne z tych małych”.

Radonie, 12 grudnia 2023, Iz 40,1-11; Ps 96; Mt 18,12-14