Mamona

Człowiek w „Expositio Evangelii secundum Lucam” św. Ambrożego z Mediolanu

Niegodziwa mamona – postawa wobec bogactwa według Nowego Testamentu

״W KRÓLESTWIE NIE MA MIEJSCA DLA GŁUPCÓW”? GLOSA DO LEKTURY PRZYPOWIEŚCI O  NIEUCZCIWYM ZARZĄDCY (ŁK 16, 1-13)

Analiza i interpretacja fragmentu Łk 16, 1-11, ze szczególną uwagą na Łk 16,8-9

Egzegeza i interpretacja Łk 16 na podstawie metodologii wypracowanej przez retorykę semicką

Problem ubóstwa w biblijnej koncepcji człowieka

MORALNA POSTAWA CZŁOWIEKA WOBEC BOGACTW W ŚWIETLE BIBLII

HOMILIA 1

  1. Na szczęście niezależnie od tego czy ktoś jest chciwy na pieniądze, czy nie… biedny czy bogaty… nikt z nas ani grosika nie zabierze ze sobą z tego świata!
  2. Czy to znaczy, że mamy się pieniędzmi nie przejmować? Oczywiście, że nie! Mamy się starać żyć dostatnio, zamożnie, bezpiecznie.
  3. A przy tym pamiętać o jednej ważnej sprawie – nie jesteśmy właścicielami dóbr tego świata. Bóg dał nam go w użytkowanie, w darze, abyśmy pomnażali jego piękno… korzystajmy uczciwie, abyśmy nad nimi panowali, a nie one nad nami… abyśmy potem spokojnie oddali je właścicielowi, czyli Panu… abyśmy posiadali dobra trwałe!
  4. W podobnym duchu wyjaśniał święty Ambroży słowa Pana Jezusa: „Czyńcie sobie przyjaciół niegodziwą mamoną”: „Posiadasz dobra trwałe wówczas, gdy wesprzesz biednego, którego dłużnikiem w miłosierdziu ustanowił cię Bóg. Posiadasz dobra trwałe, gdy otworzysz spichrze swojej prawości, tak by się stać chlebem dla biednych, oparciem dla potrzebujących, okiem dla ślepców, ojcem dla dzieci pozbawionych rodziców. (…) Pochwalam ciebie, gdy więcej niż inni dbasz o swoje zboże i kiedy je szczelnie ogradzasz, by zabezpieczyć się przed złodziejami. Ukryj zboże w sercu ludzi ubogich, gdzie nie dostanie go żaden robak ani nie zmarnuje długie przechowywanie”.

Poznań, 10 listopada 2012, Flp 4, 10-19; Ps 112; Łk 16, 9-15

HOMILIA 2

1. Szukając inspiracji do homilii wpisałem do wyszukiwarki frazę: „umiem cierpieć biedę”. Wynik był zaskakujący! Ukazał się link: „100 nowych ciast. Przepisy siostry Anastazji”. Tak można cierpieć biedę!

2. Lecz chwilę później ciasta gwałtownie utraciły smak, bo dowiedziałem się o tragicznej śmierci kolegi, człowieka wiary, sukcesu, męża i ojca wspaniałej rodziny. Głęboko wierzącego i pełnego talentów. Uwielbiał rower i na rowerze zginął.

3. Umacniaj nas, Panie, bo nie wszystko możemy. Nasza bezradność niech będzie miejscem działania Twojej siły.

4. Niech w radości i smutku wywyższona z chwałą będzie Twoja potęga.

Radonie, 5 listopada 2022, Flp 4, 10-19; Ps 112; Łk 16, 9-15