Drugie wyjście z Egiptu

Grupa docelowa: Dorośli Rodzaj nauki: Homilia Tagi: Babilon, Cyrus, Edykt Cyrusa, Ezd 1, Ezdrasz, Łk 8, Powróz z wygania, Prorok Ezdrasz, Ps 126

Edykt Cyrusa w Ezd 1 w świetle tekstów biblijnych i pozabiblijnych a myśl teologiczna kronikarza

Interpretacja edyktu Cyrusa

Król perski Cyrus Wielki i jego rola w historii Izraela

HOMILIA 1

1. Czytanie przenosi nas dzisiaj do roku 538 przed Chrystusem. Cyrus wydaje wówczas edykt z pozwoleniem na odbudowę jerozolimskiej świątyni, zburzonej 27 lat wcześniej.

2. Izraelici wyruszają zatem z Babilonu do ojczystej ziemi. Wielu z nich stawiało sobie pytanie: dlaczego Bóg dopuścił w ogóle do jej zniszczenia, do zburzenia i spalenia jednej, jedynej świątyni Boga? Proste: z powodu niewierności Izraelitów.

3. Powrót z niewoli potraktują jako drugie wyjście z Egiptu. I na nowo doświadczą Bożej opieki i prowadzenia.

4. Dziękujemy Ci, Panie za wielkie rzeczy, które uczyniłeś dla swojego ludu, i dla nas je czynisz… (Ps 126)

Radonie, 20 września 2021, Ezd 1,1-6; Ps 126; Łk 8,16-18

HOMILIA 2

1. Pierwsze zdanie jest kluczowe – Pan pobudza wewnętrznie pogańskiego władcę Cyrusa, aby odbudować świątynię Boga Jahwe w Jeruzalem. Król zezwala wygnańcom na powrót do ojczystej ziemi, odbudowę domów i świątyni.

2. Wracają z radością, ustami pełnymi śmiechu i wielbią Boga. Przeciwników nie zabraknie, zniechęcenie i egoizm przyjdą także.

3. Ale Bóg jest Panem historii i ludzkich dziejów. On jest Alfą i Omegą historii. Zrozumie to ten, kto z płaczem i niepokojem coś zaczynał, a na końcu wielbił Boga, zbierając dobre owoce swojej pracy.

Radonie, 25 września 2023; Ezd 1,1-6; Ps 126; Łk 8,16-18