Wtorek Wielkanocny

„Maria Magdalena powiedziała do niego po hebrajsku: «rabbuni»” (J 20,16). „Rabbuni” i inne aramejskie określenia odnoszące się do Boga/Chrystusa w greckim tekście Nowego Testamentu

Przestrzeń nadziei, przestrzeń rozpaczy. Glosa do translacji Ewangelii św. Jana 20,11-18.

HOMILIA 1

1. Maria Magdalena jest często wymieniana wśród kobiet wędrujących z Jezusem. Była obecna przy Jego śmierci, złożeniu do grobu.

2. Pragnęła codziennej obecności Jezusa wśród ludzi. Dostała misję wyjątkową: oznajmiła uczniom o Jego zmartwychwstaniu.

3. Jej słowa – jako słowa kobiety – w ówczesnym świecie nie były wiarygodne dla mężczyzn. Ale chyba jej to nie przeszkadzało. Jest zwana „Apostołką Apostołów”. My tez nie musimy się za bardzo przejmować tym, że nie jesteśmy najlepszymi świadkami Chrystusa. Takich właśnie nas posyła.

Wtorek wielkanocny, Gidle, 23 kwietnia 2019, Dz 2,36-41; Ps 33; J 20,1.11-18

HOMILIA 2

1. Podobno nie było to bezpieczne, aby okazywać przywiązanie do skazańca. Gdyby Rzymianie zorientowali się, że ma on zwolenników – im także groziła taka sama kara.

2. Ale daj nam, Boże, takie przywiązanie do Ciebie, jakie widzimy u Marii Magdaleny w dzisiejszej Ewangelii.

Zakopane Karmel, Wtorek Wielkanocny, 6 kwietnia 2021, Dz 2,36-41; Ps 33; J 20,1.11-18

HOMILIA 3

1. Ryt składania profesji, ślubów i przyrzeczeń w dominikańskiej rodzinie zawiera pytanie „Czego pragniecie?”. Nas dzisiaj pyta o to Jezus.

2. Marię Magdalenę pyta dzisiaj „Kogo szukasz?. Pierwszych uczniów w Janowej Ewangelii zapyta: „Czego szukacie?”

3. Każdemu, kto chce stać się Jego uczniem, Jezus stawia takie lub podobne pytanie. Psalm niech będzie odpowiedzią… „Panie, niech nas ogarnie Twoja łaska, według nadziei pokładanej w Tobie…”

Radonie, Wtorek Wielkanocny, 19 kwietnia 2022, Dz 2,36-41; Ps 33; J 20,1.11-18

HOMILIA 4

1. Dzisiaj  możemy mówić: „Maria Magdalena Wiercipięta” lub „Maria Magdalena Obrotna Babka”.

2. Przy pustym grobie, z sercem pełnym żalu i tęsknoty za Mistrzem, z oczami pełnymi łez, nie może usiedzieć na miejscu.

3. To dwukrotne odwracanie się Marii Magdaleny uroczo komentuje św. Tomasz z Akwinu, powołując się na św. Augustyna: gdy odwróciła się ciałem – wydawało jej się, że Chrystus był ogrodnikiem; gdy odwróciła się sercem – poznała, kim jest naprawdę…

Radonie, Wtorek Wielkanocny, 11 kwietnia 2023, Dz 2,36-41; Ps 33; J 20,1.11-18

HOMILIA 5

  1. Maria Magdalena przychodzi do grobu Jezusa, płacze nie mogąc znaleźć ciała Pana. „Zabrano Pana mego i nie wiem, gdzie Go położono” – odpowiada aniołom…
  2. Nie ma ciała, ktoś je zabrał, nie wie, gdzie ono się znajduje – to jest dramat Marii Magdaleny u grobu.
  3. Być może z powodu oczu pełnych łez, być może dlatego, że szukała ciała – nie rozpoznała w postaci stojącej koło niej Pana Jezusa. Reaguje dopiero na Jego głos, tak dobrze znany. I chce Go zatrzymać…
  4. „Nie zatrzymuj Mnie, jeszcze bowiem nie wstąpiłem do Ojca” – słowa zdumiewające, przecież Syn Boży w swoim bóstwie nigdy nie opuścił Ojca, nigdy nie stracił z Nim Boskiej Jedności…
  5. Mistrz Eckhart, komentując ten watek, napisał, że Jezus jakby chciał powiedzieć: „Jeszcze w tobie nie zmartwychwstałem prawdziwie…” rzeczywiście, dopóki Maria Magdalena będzie szukała ciała, dopóty nie rozpozna Jezusa żyjącego… Zwycięzcę…
  6. Módlmy się, aby w nas Chrystus prawdziwie zmartwychwstał, abyśmy rozpoznawali wciąż żyjącego, zmartwychwstałego Pana w Eucharystii, Kościele, i sobie nawzajem głosili Jego moc!
  7. Aby każdy z nas mógł powiedzieć jak Maria Magdalena: „Widziałam Pana i to mi powiedział”!

Poznań, Wtorek wielkanocny 2012, Dz 2,36-41; Ps 33; J 20,1.11-18

HOMILIA 6

1. Od łez tęsknoty za Chrystusem przez nawrócenie do głoszenia orędzia o Zmartwychwstaniu Chrystusa. Tę „drogę” przeszła w dzisiejszej Ewangelii Maria Magdalena.

2. To typowe etapy rozwoju wiary. Po wiele razy wracające. Dzięki Bogu!

Radonie, Wtorek wielkanocny, 2 kwietnia 2024, Dz 2,36-41; Ps 33; J 20,1.11-18