Wszystkim we wszystkich

Grupa docelowa: Dorośli Rodzaj nauki: Homilia Tagi: Kol 3, Łk 6, Łk 9, Ps 145

HOMILIA 1

1. Świat, w którym Chrystus będzie „wszystkim we wszystkich” nie jest jakąś mrzonką czy fantazją. On już trwa, istnieje. On już się zaczął, odkąd Chrystus zmartwychwstał. Dla nas rozpoczął się, gdy przyoblekliśmy się na naszym chrzcie św. w nowego człowieka.

2. Oczywiście, nie brakuje teraz głodnych, spragnionych, płaczących i odrzuconych. Lecz zapoczątkowany przez Pana proces odnowy nie zatrzyma się już!

3. On to obiecał! Nasycenie, śmiech i radość, królestwo niebieskie są faktem, ponieważ Jezus tak powiedział, i to nam obiecał.

4. Szukajmy tego, co w górze, gdzie jest Pan! Dążmy do tego, co w górze!

5. Ty nam oznajmiasz Twoją potęgę i wspaniałość chwały Twojego królestwa!

Radonie, 13 września 2023, Kol 3,1-11; Ps 145; Łk 6,20-26

HOMILIA 2

1. Starożytni wyobrażali sobie czas jako jedno wielkie koło. Widzieli, jak funkcjonuje świat: pory roku, dzień i noc, wojna i pokój, życie i śmierć. Wszystko było powtarzalne, ale musiała być jakaś siła ponad tym, jakaś tajemnicza moc.

2. Izraelici złamali tę zasadę: nie było jakiejś tajemniczej siły, ale żywy Bóg Jahwe, Stwórca świata i człowieka, czasu także. I ten czas nie był kołem, ale linią. Miał swój początek i biegnie ku końćowi – dopełnieniu.

3. Kohelet sporo pisze o czasie, w jego księdze znajdziemy to słowo użyte 40 razy. On jest po to, aby dostrzegać Boże działanie, bo świat to Jego dzieło i Jego dar.

4. My też dostrzegamy cykliczność wydarzeń i zjawisk. I wdzięczni jesteśmy Tobie, Boże, za świat, czas i życie. Wołami słowami psalmu „Błogosławiony Pan, Opoka moja…”

Gdańsk, 27 września 2024, Kol 3,1-11; Ps 145; Łk 6,20-26