Zesłanie Ducha Świętego, rok ABC
Zapowiedź Nowego Przymierza (Jr 31,31-34) w Enarrationes in Psalmos św. Augustyna
Duch Święty w listach Pawłowych
Zesłanie Ducha Świętego, Człowiek miejscem działania Ducha Świętego
W I E R Z Ę W D U C H A Ś W I Ę T E G O
Duch Święty a Kościół w ujęciu Benedykta XVI
HOMILIA 1
1. Słowo „duch” jest tłumaczeniem hebr. ruah = tchnienie, powietrze, wiatr. Duch Święty przyszedł zgodnie z obietnicą Jezusa złożoną przed Wniebowstąpieniem.
2. Jest On = Duch Święty jedną z Osób Trójcy Świętej – Miłością Ojca i Syna, tak potężną, że jest Osobą. Możemy Go wzywać mówiąc do Niego TY. To nie energia, ale Osoba.
3. Po co Pan Jezus posłał Go nam od Ojca? Po co Kościołowi Duch Święty? mówi o tym KKK 737:
- Duch przygotowuje ludzi, uprzedza swoją łaską, aby pociągnąć do Chrystusa,
- ukazuje zmartwychwstałego Pana,
- przypomina Jego słowa,
- otwiera umysły na zrozumienie męki, śmierci i zmartwychwstania,
- uobecnia misteria Chrystusa, szczególnie Eucharystię,
- jedna nas z Bogiem,
- prowadzi do Komunii z Bogiem.
4. My jesteśmy stworzeni na obraz i podobieństwo Boże. Obraz – wola, rozum, uczucia, wyobraźnia, pamięć – to władze duchy, zawsze będą w nas. Grzech zaburza ich właściwe działanie, ale więź z Duchem sprawia, że odradza się podobieństwo!
5. Czytania podpowiadają nam, jak w codzienności Go wielbić:
- prosić o przebaczenie i je przyjąć,
- czuć się żywą częścią Kościoła,
- głosić wielkie dzieła Boże.
Gidle, 31 maja 2020, Zesłanie Ducha Świętego, Dz 2, 1-11; Ps 104; 1 Kor 12, 3b-7. 12-13; J 20, 19-23
HOMILIA 2
1. Jest 6 wiek aC. Babilończycy zdobyli Jerozolimę, zabierają na deportację znaczną część ludu. Ezechiel na wygnaniu otrzymuje powołanie prorockie. Stał się duchowym przywódcą uprowadzonych rodaków.
2. Zresztą w niewoli Izraelici dość dobrze się urządzili. Babilończycy zabierali ze sobą najwartościowszych ludzi – oni mieli okazję się wykazać, założyli rodziny, przyjęli lokalnych bogów, na świat przyszły nowe pokolenia. Ojczyzna, świątynia, przeszłość – wydawały się być sprawami zamkniętymi.
3. To, co dawne, przypominało dolinę dawno wyschłych i spalonych słońcem kości. Kluczowe jest tu zdanie: „Kości te to cały lud Izraela”. Do nich właśnie – w sposób alegoryczny – ma mówić prorok.
4. Czy ta historia dobrze się skończy? Nie! Skończy się tak, jak zawsze. gdy będzie możliwość powrotu – nie wszyscy ruszą. A ci, którzy wrócą, będą musieli odbudować kult, świątynię, uporać się z wieloma problemami.
5. Ale to do nich – Bóg jedyny i wszechmocny mówi, że daje ducha – Siebie samego, i że nadal są Jego ludem wybranym, ukochanym, jedynym.
6. I nic się nie zmieni. Tak samo, jak nic nie zmieni mocy Ducha Świętego wobec nas we wspólnocie Kościoła.
Zesłanie Ducha Świętego, 9 czerwca 2019, Ez 37, 1-14
HOMILIA 3
1. Warto dzisiaj podkreśli pewnie aspekt dzisiejszej uroczystości: mowa – język – porozumienie. Tak słowa, które w liturgii słowa nabierają dzisiaj charakteru synonimów.
2. Tysiące lat wcześniej (Rdz 11) ludzie postanawiają wybudować wieżę sięgającą nieba, aby z pychy „zapewnić sobie imię”, stać się centrum świata. Bóg miesza im języki, aby ich pycha nie wzięła góry. Rozpraszają się.
3. Dzisiaj uczniowie mówią różnymi językami, ale chwalą Boga, wszyscy ich rozumieją. Panie Boże, daj nam Ducha, aby i nasze słowa budowały to, co dobre na świecie…
Zesłanie Ducha Świętego, 24 maja 2015
HOMILIA 4
- 50 dni po święcie Paschy Izraelici obchodzili wielkie święto – Pięćdziesiątnicę. Było też nazywane: świętem siedmiu tygodni lub świętem żniw, ponieważ wtedy składano Bogu dary z pierwocin.
- Potem nabrało nowego znaczenia: stało się świętem Przymierza, które Bóg zawarł z narodem wybranym na górze Synaj, świętem nadania Prawa.
- Nawet fragment z I czytania oddaje atmosferę objawienia Boga na Synaju… hałas, wiatr, ogień to znaki teofanii, czyli objawienia się Boga.
- Zesłanie Ducha Świętego to wypełnienie dawnej obietnicy Boga, który mówił przez proroków:
- „umieszczę swe prawo w głębi ich jestestwa i wypiszę na ich sercu” Jer 31,33,
- „dam wam serce nowe, nowego ducha tchnę do waszego wnętrza, odbiorę wam serce kamienne, a dam wam serce z ciała Ez 36,26.
5. W jaki sposób Bóg tego dokonuje? Przebacza nam grzechy i obdarza swoją miłością.
6. I jeszcze coś… tego dnia rodzi się Kościół. To nie jest decyzja uczniów – załóżmy coś… To wezwanie od Boga i odpowiedź uczniów. Św. Augustyn napisał: „Człowiek ma Ducha Świętego w takiej mierze, w jakiej kocha Kościół”.
Gidle, 15 maja 2015, przed procesją do kościółka św. Marii Magdaleny
HOMILIA 5
Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, Msza o 9 rano, 18 maja 2013
WSTĘP
Pięćdziesiątego dnia po zmartwychwstaniu Pan Jezus zesłał Ducha Świętego na Maryję i uczniów zgromadzonych w Wieczerniku, wypełniając tym samym swoją obietnicę: „Gdy przyjdzie Duch Pocieszyciel, którego Ja wam poślę od Ojca, Duch Prawdy, który od Ojca pochodzi, On będzie świadczył o Mnie”. W tym dniu Kościół rozpoczyna prze-powiadanie radosnej nowiny o zbawieniu wszystkim narodom. Zielone Świątki to jedno z najstarszych świąt Kościoła. W wigilię tego święta udzielano chrztu katechumenom. W średniowieczu istniał zwyczaj rzucania z sufitu kościoła, w trakcie odprawiania Mszy świętej, róż i innych kwiatów symbolizujących dary Ducha Świętego…
HOMILIA
- Bardzo wcześnie rano na plaży lub jakimś polu, gdy jest jeszcze bardzo cicho, zobaczyć można postać człowieka, który w rękach trzyma jakiś kijek, na uszach ma słuchawki i uważnie wpatruje się w ziemię, a raczej wsłuchuje się w piski, które słyszy w słuchawkach.
- To człowiek z wykrywaczem metali, czułym urządzeniem, które wskaże mu coś, co ukryte jest dla ludzkich oczu.
- Dlaczego o tym mówię? Ponieważ do tego, aby odkryć Ducha Świętego potrzebne jest coś bardzo podobnego do wykrywacza metali.
- Co to będzie? WIARA – dar Boży, którym możemy dostrzec to, co ukryte w świecie – Bożą moc i Jego obecność w życiu.
- Wiara jest uważnym wsłuchiwaniem się w słowo Boże, które Bóg do mnie kieruje – najpierw na modlitwie osobistej, lekturze Biblii, także we wspólnocie Kościoła, sakramentach.
- Rok wiary, który właśnie przeżywamy jest doskonałą okazją, aby sprawdzić nasz wykrywacz, skalibrować go, ustawić na nowo, przejrzeć, poddać remontowi. Po to właśnie, aby pewniej pomagał nam odkrywać obecność Boga w życiu i świecie, w którym żyjemy.
- Można Go stracić z oczu, a wtedy wpadamy w panikę, czujemy się niepewnie. Mogą Go przesłonić pycha i grzechy, czasami On sam jakby ukrywa swoje oblicze, będą bardzo blisko…
- Duchu Święty pozwól nam się odnajdywać na ścieżkach naszego życia, w ciszy i hałasie dnia codziennego. Bądź blisko nas…
HOMILIA 6
1. Duchu Święty, mocy i miłości Boga! Bądź uwielbiony we wspólnocie Kościoła. Ty jesteś Tchnieniem, Wichrem, który ożywia i przemienia świat i serce człowieka. Twoja moc daje życie, ratuje i zbawia.
2. Ty unosiłeś się nad wodami świata na początku stworzenia, Ty szybujesz niczym gołębica, niczym orzeł nad gniazdem – nad światem, aby otaczać go mocą i miłością.
3. Ty mówiłeś przez proroków. I dziś także, i zawsze, gdy sięgamy po Pismo św., pozwalamy Tobie zabrzmieć na nowo.
4. Ty jesteś Duchem Prawdy obecnym w Kościele. Bez Ciebie nie umiemy wzywać Jezusa jako naszego Pana i Zbawiciela.
5. Przyjdź i mieszkaj w nas. Uczyń nas swoim mieszkaniem. Dzięki Tobie wołamy do Ojca w niebie ABBA – Tatusiu.
6. Obmyj, co nieświęte. Oschłym wlej zachętę. Ulecz serca ranę.
Radonie, 5 czerwca 2022, uroczystość Zesłania Ducha Świętego, rok C.
HOMILIA 7
1. Zbliżają się wybory parlamentarne oraz samorządowe, poczujemy znowu moc naszych głosów… W końcu wybieranie kogoś daje poczucie sprawczości, spełnienie obywatelskiego obowiązku, dumy narodowej i podmiotowej. Kłopot natomiast jest w Kościele, gdy ktoś mówi: „jesteś wybrańcem”…, należysz do ludu wybranego… a ja tego nie czuję, nie przywiązuję się do tej szczególnej roli… Ile razy słyszałem, że ktoś jest chrześcijaninem „przypadkowo”… Nie ma z tym problemu…
2. Zesłanie Ducha Świętego na pierwotny Kościół oznacza, że w miejsce historycznego Izraela – ludu pierwszego wybrania, to właśnie Kościół staje się nowym Ludem Wybranym. Z tej przyczyny Kościół staje się spadkobiercą wszystkich obietnic Starego Testamentu. Dzięki objawieniu dokonanemu przez Jezusa Chrystusa, które podejmuje Duch Święty, możemy i musimy czuć się jak nowy Lud Boży, wezwany i powołany z imię Jezusa Chrystusa.
3. Aby udowodnić tę nowość, św. Łukasz napisał Ewangelię i Dzieje Apostolskie w przemyślny sposób. Odkryć to można porównując tekst Ewangelii i Dziejów Apostolskich.
4. Akcja Ewangelii rozpoczyna się w świątyni jerozolimskiej, idzie przez Galileę, Samarię, potem wraca do świątyni. Dzieje Apostolskie zapraszają do wędrówki z Jerozolimy przez Judeę, Samarię, po krańce ziemi, do stolicy – ale tym razem do Rzymu. Takich analogii można wskazać dużo więcej. Choćby dziecięctwo Jezusa i „dziecięcy wiek Kościoła”.
5. Cel jest jeden: obietnice Boże składane w dziejach Starego Testamentu zostały wypełnione w Jezusie Chrystusie. Dzieło zbawienia dokonane przez Zbawiciela trwa nadal, a jego przedłużeniem jest Kościół mocą Ducha Świętego.
6. Można jeszcze długo komentować, dlaczego zesłanie Ducha Świętego miało miejsce w czasie Pięćdziesiątnicy, skąd ta lista ludów i narodów, na czym polega modlitwa w językach, o której dzisiaj czytamy. Dlaczego te języki rozumiane przez słuchaczy należy rozpatrywać w kontekście sceny pomieszania języków przez Boga w czasie budowy wieży Babel. To byłby kolejny ciekawy temat na spotkanie w naszej kapelanii w sali GALILEA.
7. odwołam się do komentarza św. Augustyna, który pisze tak: „Jeżeli poganie jeszcze nie dowierzają, to słusznie pomieszane są jeszcze ich języki. Chcą jednego języka? Niech przyjdą do Kościoła! A tu przekonają się, że choć pozostaje różny w językach świata, to jednak w wierze i w sercu jest jeden język ludzkości”.
8. Niech przyjdą do Kościoła! Po co? Wyjaśnia to katechizm: „Posłanie Chrystusa i Ducha Świętego wypełnia się w Kościele, Ciele Chrystusa i Świątyni Ducha Świętego. To wspólne posłanie włącza już idących za Chrystusem do Jego komunii z Ojcem w Duchu Świętym: Duch przygotowuje ludzi, uprzedza ich swoją łaską, aby pociągnąć ich do Chrystusa. On ukazuje im zmartwychwstałego Pana, przypomina im Jego słowa i otwiera ich umysły na zrozumienie Jego Śmierci i Jego Zmartwychwstania. Uobecnia im misterium Chrystusa, szczególnie w Eucharystii, aby pojednać ich z Bogiem i doprowadzić do komunii z Nim, aby przynosili „obfity owoc” (J 15,5.8.16) (KKK 737).
9. Po to właśnie zostaliśmy wybrani jako nowy Lud Boży.
Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, rok A, 28 maja 2023.