Boże Ciało, rok B

Grupa docelowa: Dorośli Rodzaj nauki: Homilia Tagi: Boże Ciało, Chrystologia tekstów, Eucharystia, Hbr 9, Mk14, Ps 116, rok B, Wj 24

Boże Ciało – chrystologia tekstów

PRZEKAZY O USTANOWIENIU EUCHARYSTII

Biblijne przekazy o ustanowieniu Eucharystii : studium egzegetyczno-teologiczne

WSTĘP

1. Dzisiejsza uroczystość to znak naszej wiary w realną obecność Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Opłatek chleba mocą Ducha Świętego i słów Jezusa wypowiedzianych przez kapłana zgodnie z intencją kościoła, staje się Ciałem Chrystusa, a wino zmieszane z odrobiną wody – Jego Krwią.

2. Spełnia się obietnica Jezusa, że będzie z nami aż do skończenia świata.

3. Jest obecny w każdej cząstce Chleba, dlatego własnie kapłan zawsze ze czcią odnosi się do każdej drobinki Ciała Pańskiego.

4. Bezpośredni impuls – cud z XIII wieku w Italii – kapłan niechcący potrącił kielich, wylała się jego zawartość na korporał, kapłan zobaczył, że wino zamieniło się w krew. Od tego czasu uroczystość rozprzestrzenia się po Europie. Procesje – od XIII wieku, ołtarze – od XIV wieku, cztery fragmenty Ewangelii czytanie lub śpiewane – od XVI wieku.

HOMILIA 1

1. Cenimy sobie pamiątki po ludziach, spotkaniach, miejscach. Przypominają miłe chwile, rozmowy, atmosferę. Dzięki nim przenosimy się we wspomnieniach i wyobraźni w inne czasy i miejsca.

2. Eucharystia jest też Pamiątką – tego wieczoru w Wieczerniku, o którym słyszeliśmy w dzisiejszej Ewangelii. Ale to zdecydowanie nie taka sama pamiątka, jak stary kredens po babci, choćby stał w jej domu przez 80 lat. Dlaczego nie?

3. To jest znak żywego Przymierza między Bogiem a nami. Aktualne są te słowa „wszystko, co powiedział Pan uczynimy i będziemy posłuszni”.

4. Przymierze to zostało potwierdzone przez życie, mękę i smierć oraz zmartwychwstanie Pana Jezusa.

5. Dzieło Jezusa nie musimy dzisiaj wspominać, jako historycznego wydarzenia z przeszłości. Hostia nie jest symbolem chleba spożywanego przez Pana Jezusa dawno temu oraz słów, które wtedy wypowiedział do uczniów.

6. On został z nami w Eucharystii. Dlatego spotykamy się w świątyni jako Kościół i bierzemy udział w Jego ofierze. A nie tylko wspominamy.

7. Nie musimy się nigdzie przenosić w wyobraźni. Jezus jest wśród nas w swoim słowie, przyjmujemy Jego Ciało i Krew w Komunii św.

Boże Ciało, 31 maja 2018, rok B, Wj 24,3-8; Ps 116B; Hbr 9,11-15; Mk 14,12-16.22-26

HOMILIA 2

1. Uroczystość Bożego Ciała to oczywiście obowiązek uczestnictwa we Mszy św. i procesji eucharystycznej do 4 ołtarzy. Publicznie wyznajemy tym wędrowaniem wiarę w realną obecność żywego Boga w Najświętszym Sakramencie.

2. Procesja była w kościele parafialnym, my wyobraźmy sobie, że te 4 ołtarze to 4 wymiary/etapy naszej wiary w obecność Bożą.

  • 1 etap – stworzenie: Bóg stworzył świat, hymn o stworzeniu na początku Księgi Rodzaju opowiada to pieśnią ze słowami „niech się stanie…”, wtedy słowo Boga staje się „ciałem” – materią, tym, co widzimy i czym jesteśmy; stąd szacunek dla świata stworzonego, stąd troska o ten świat, ekologia, a także: szacunek dla ludzkiej pracy, współdziałaniu z Bogiem w trosce o świat; chleb i wino – owoce ziemi i pracy rąk ludzkich – to przygotowanie do odkrycia Boga w tym świecie;
  • 2 etap – naprawdę jemy Ciało Pańskie; Jezus powiedział „bierzcie i jedzcie…”, „ciało moje jest prawdziwym pokarmem…”; PRAWDZIWYM: nasyci, nie otruje, da siłę, nie zaszkodzi, ODMIENI! chcesz zmiany w życiu – żyj tak, aby móc przyjść do Komunii św., wtedy zobaczysz prawdziwość Eucharystii jako pokarmu,
  • 3 etap – dzis. Ewangelia: ostatnie godziny z uczniami, Jezus daje siebie w Chlebie i Winie – w nich zawiera to, co ma się wydarzyć – od Ogrodu Oliwnego przez mękę, śmierć i zmartwychwstanie; paradoks: wcześniej Jezus tyle nauczał, przebaczał, uzdrawiał, tyle dobra czynił… najwięcej zrobi wtedy, gdy nie będzie mógł zrobić niczego – wisząc na krzyżu; wskazówka dla nas – czasem zostaje tylko modlitwa – i to jest najlepsze działanie…
  • 4 etap: 1 czytanie i słowa „wszystko wypełnimy”; Mojżesz pokropił lud – to udział w Przymierzu, zgoda i wola „uczynimy i będziemy posłuszni”; kiedyś księża uczyli dzieci, że Hostii nie wolno pogryźć, dotykać zębami… św. Jan pisze: jeść – gr. esthio, spożywać – gr. trogo = dokładnie jeść, przeżuwać, smakować; wiarę w Boga tak właśnie trzeba „przeżuwać”, wtedy jej posmakujesz…

3. Procesja – nie tylko dzwoneczki, pieśni, kwiatki, ale czas na pomyślenie: Panie, idę za Tobą… wierzę w Twoją obecność… pomyślę o swoim życiu…

Borek Stary, Boże Ciało, 3 czerwca 2021, rok B, Wj 24,3-8; Ps 116B; Hbr 9,11-15; Mk 14,12-16.22-26