Narodzenie Jana Chrzciciela

ŚWIADECTWO JANA CHRZCICIELA W CZWARTEJ EWANGELII

Jezus chrzcić będzie Duchem Świętym i ogniem (Łk 3,16)

JAN CHRZCICIEL – POPRZEDNIK PANA

Msza wigilii: Jr 1, 4-10; Ps 71; 1 P 1, 8-12; Łk 1, 5-17.

Msza w dzień: Iz 49, 1-6; Ps 139; Dz 13, 22-26; Łk 1, 57-66. 80

HOMILIA 1

  1. Przypominamy dzisiaj szczęśliwe zakończenie przyjścia na świat Jana Chrzciciela. Wcześniej było sprawiedliwe, pobożne życie jego rodziców, hańba bezdzietności w oczach ludzi w tamtej kulturze; potem spotkanie Zachariasza z aniołem w świątyni, poczęcie Jana, narodziny i dzisiejsza scena z Ewangelii.
  2. Ważne jest pytanie, które pada na końcu: „Kimże będzie to dziecię?”
  3. Kim będzie? Zrealizuje w swoim życiu to, co oznacza jego imię. Jan = „Bóg jest łaskawy” lub „Bóg okazał swoją łaskę”.
  4. Święty Janie Chrzcicielu, wstawiaj się za nami, aby i nam Bóg okazał swoją łaskę!

Gidle, 24 czerwca 2017

HOMILIA 2

WSTĘP

Jan Chrzciciel:

  • przygotował lud na przyjście Zbawiciela – jest ostatnim z proroków,
  • wskazał Zbawiciela – Jezusa – nad Jordanem – wyjątkowa rola i zadanie,
  • był konsekwentny w wypełnianiu misji proroka = nawrócenie ludu; ponosi śmierć z inicjatywy Herodiady.

HOMILIA

1. Trzy zdania ze wstępu do dzisiejszej liturgii są dla nas dzisiaj i jutro wskazówkami:

  • „to zbyt mało, że jesteś mi sługą… ustanowię cię światłością” – nie wystarczy być „sługą” w Kościele, przeciętnym katolikiem – znajdź swoją misję w modlitwie, rodzinie, pracy, wśród ludzi i przed Bogiem; bądź również „światłością” – co prawda prądu mamy pod dostatkiem, ale świadków żyjących światłem Bożym na drodze życia wciąż brak!
  • „Jan głosił chrzest nawrócenia całemu ludowi” – nad Jordanem Jan wskazuje Zbawiciela – konsekwencją bycia świadkiem jest wskazywanie obecności Zbawiciela, Boga w ludzkim życiu, nazywanie po imieniu Bożej obecności; mówienie – to jest dobre, to jest złe, to jest Boże, to jest nie Boże,
  • „Kimże będzie to dziecię” – Jan Chrzciciel „wzmacniał się duchem”, aby wytrwać do końca; uczmy się konsekwencji w życiu, dążeniu do celu, w wierze;
  • może niekoniecznie w sposób gwałtowny ktoś nam zabierze życie, ale warto je przeżyć, aby koniec wieńczył dzieło!

3. Jan Chrzciciel: patron dawania świadectwa, wskazywania tego, co Boże, konsekwencji i wierności do końca.

Gidle, 24 czerwca 2018, Łk 1, 57-66.80.

HOMILIA 3

1. Czasem wielcy ludzie mają nietypową przeszłość. Ich życie nijak się ma do życia innych ludzi, którzy normalnie przychodzą na świat, przeżywają dzieciństwo podobnie do innych, tak samo i młodość i wejście w dojrzałe życie.

2. Biblia jest pełna postaci z nietypową przeszłością. Jan Chrzciciel nie jest tu wyjątkiem.

3. Ale co z resztą? Tych zwyczajnych, o podobnym losie? Z przeciętnym życiem? Nie jesteśmy od podziwiania świętych, ale od tego, aby na co dzień żyć w przyjaźni z Bogiem. To jest nasza misja! To jest wyjątkowe życie! Takie same, jak u wielkich postaci biblijnych…

Gidle, uroczystość Narodzenia Jana Chrzciciela, 24 czerwca 2019

HOMILIA 4

WSTĘP

Z radością dziękujemy Panu Bogu za Jana Chrzciciela i Jego misję wskazywania na Chrystusa jako Baranka Bożego, jako Pana i Zbawiciela. W tym znaczeniu jest Patronem ewangelizatorów i tych, którzy chcą być świadkami Jezusa… O tę łaskę głoszenia Jego wielkiej miłości dzisiaj pokornie prosimy… i pragniemy także miłosierdzia nad nami…

HOMILIA

  1. Gdy tylko wczoraj wieczorem przeczytałem, co znaczy imię JAN – Bóg jest łaskawy – to już wie-działem, że nic więcej nie chcę powiedzieć w ramach tej homilii…
  2. Bóg jest łaskawy. Koniec. Kropka. Wystarczy.

Poznań, Msza św. wieczorna, wtorek 24 czerwca 2014, Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela

HOMILIA 5

1. „Chłopiec zaś wzrastał i umacniał się na duchu, a żył na pustkowiu aż do czasu ukazania się przed Izraelem”.

2. gdyby przyjrzeć się całej historii zbawienia, to okazuje się, że pełna jest takich wyjść na pustynię. Abraham, naród wybrany, prorocy, Jan Chrzciciel, Pan Jezus… potem chrześcijańscy eremici. Aż do naszych czasów jest to pewien ważny element osobistego rozwoju.

3. Ty, Panie, znasz wszystkie nasze drogi…

Radonie, 24 czerwca 2023, Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela

KOMENTARZ DODATKOWY

Dla Elżbiety nadszedł czas rozwiązania i urodziła syna. Imię Jan znaczy: „Bóg jest łaskawy” i stanowi jakby streszczenie kilku opowieści biblijnych o darze macierzyństwa, jakiego Bóg udzielił kobiecie bezdzietnej. „Wreszcie Pan okazał Sarze łaskawość” – zaczyna się opowieść Księgi Rodzaju o narodzinach Izaaka (21,1). „A Bóg zlitował się nad Rachelą, wysłuchał ją Bóg i otworzył jej łono” (30,22) – czytamy kilka rozdziałów dalej o narodzinach Józefa z bezpłodnej Racheli. W podobnej tonacji opisane są narodziny Samuela – Bóg przyjął modlitwy spragnionej dziecka bezdzietnej Anny, ulitował się nad nią i okazał jej łaskawość (1 Sm 1,19n). Imiona wszystkich czworga wspomnianych tu dzieci mają odniesienie do uprzedniej niepłodności ich matek. Sara nazwała swego syna Izaakiem, bo „powód do śmiechu dał mi Pan”, że na stare lata została matką (Rdz 21,6); imię Izaak znaczy bowiem: „zaśmiał się”. Z kolei imię Józef znaczy: „Boże, daj mi jeszcze jednego syna” (Rdz 30,24) – i świetnie oddaje przeżycia kobiety, która po wielu latach oczekiwania wreszcie obdarzona została dzieckiem. Natomiast imię Samuel, jakie nadała swojemu synowi bezpłodna dotąd Anna, znaczy „Bóg wysłuchał”. Jednak dopiero imię Jan oddaje samą istotę tych kolejnych opowieści o tym, że Ci wielcy mężowie Boży. którzy biorąc czysto po ludzku, jak gdyby w ogóle nie powinni się narodzić – byli darem Bożym dla Bożego ludu. Jak powiedziałem, imię Jan znaczy: „Bóg jest łaskawy, Bóg okazał swą łaskę”. Ale też Jan Chrzciciel był darem najszczególniejszym dla nas wszystkich. On jest tym jedynym prorokiem, który otrzymał zadanie bezpośredniego przygotowania ludu Bożego na przyjęcie Mesjasza. Sam Pan Jezus powiedział, że nie narodził się prorok większy od niego (Mt 11,11). Kościół od wieków domyśla się, że Jan Chrzciciel już w łonie matki został uwolniony od grzechu pierworodnego, mianowicie w momencie, kiedy jego matka Elżbieta spotkała się z brzemienną Synem Bożym Maryją. Toteż Jan jest jedynym świętym, którego narodzeniu poświęcone jest święto liturgiczne – podobnie jak narodzeniu Pana Jezusa oraz narodzeniu Matki Najświętszej. O. Jacek Salij OP

HOMILIA 4

1. Jan Chrzciciel miał od kogo uczyć się głębokiej wiary. Matka przez lata znosiła przez lata – w oczach ludzi – hańbę bezdzietności, ale przecież wytrwała w pobożności i wierności Bogu.

2. Ojciec – pobożny kapłan, ale i niedowiarek, ukarany przez Boga – umie dziękować i błogosławić Boga za to trudne doświadczenie.

3. Okoliczni mieszkańcy i sąsiedzi, którzy te wydarzenia brali sobie do serca i pytali o przyszłość.

4. W rodzinie, w sąsiedztwie, wśród znajomych błogosławimy Cię, Panie, za świadków żywej wiary.

Radonie, 23 czerwca 2022, uroczystość Narodzenia Jana Chrzciciela

Msza wigilii: Jr 1, 4-10; Ps 71; 1 P 1, 8-12; Łk 1, 5-17.

Msza w dzień: Iz 49, 1-6; Ps 139; Dz 13, 22-26; Łk 1, 57-66. 80