Święto św. Marcina de Porres OP
HOMILIA 1
1. Dla przypomnienia: jarzmo – drewniana uprząż do pracy w polu lub transporcie ciężarów na wozie. Do dzisiaj produkuje się jarzma, teraz już stalowe, ocynkowane.
2. Jarzma używało się kiedyś do noszenia wody – belka założona na kark i dwa wiadra wody.
3. Nigdy nie było lekkie, ale co to dla silnego zwierzęcia, ważącego kilkaset kilogramów.
4. W dzisiejszych czytaniach: jarzmo – symbol niewoli; drugie – symbol współpracy.
5. Jarzmo niewoli, grzechu, zła wobec drugiego człowieka – do usunięcia.
6. Dlaczego Jezusowe miałoby być lekkie i słodkie? Bo jest dopasowane do Jezusa i człowieka oraz dzięki niemu równo razem idziemy.
7. A także dzięki pokrzepieniu, które tylko ON daje…
Radonie, 3 listopada 2021, święto św. Marcina de Porres OP, Iz 58,6-11; Ps 145; Mt 11,25-30 (do wyboru)
HOMILIA 2
1. Wiara i chrzest w nauczaniu św. Pawła są podobne do 2 składników kleju. W jednej tubce jest podstawa kleju, w drugiej jest utwardzacz. Po ich wymieszaniu klej staje się trwały i mocny, nadaje się do błyskawicznego użycia.
2. Wiara wyrażona przez chrzest daje synostwo Boże. Wyzwala z więzów starego Prawa oraz pogańskich uwikłań. Staję się raz na zawsze ukochanym dzieckiem Bożym w Rodzinie – wspólnocie Kościoła.
3. Klej łączy ze sobą dwa elementy, wiara i chrzest łączą nas w jedno właśnie we wspólnocie Kościoła, który jest Ciałem Chrystusa. One tworzą spójną jedność.
4. A skoro obchodzimy święto św. Marcina de Porres, to trzeba wspomnieć o naszych braciach kooperatorach – często są jak twarde spoiny w klasztorze. Nie brylują na ambonach, często schowani w zakrystii, gdzie w tle… bez nich dominikańska rodzina byłaby w kłopotach…
HOMILIA 3
1. Eucharystia umacnia i pogłębia jedność między nami. Bierzemy udział w świętych obrzędach, dzielimy się wiarą, obecnością Boga. Eucharystia tworzy jedność!
2. Niestety, paradoksem jest to, że Eucharystia właśnie najbardziej dzieli chrześcijan. To straszne, że nie możemy razem z innymi wspólnotami chrześcijańskimi jej celebrować.
3. Niech chociaż pragnienie i tęsknota za tym pozostanie na zawsze!
Radonie, święto św. Marcina de Porres, 3 listopada 2023, czytanie Ga 3,26-28.
DODATEK:
„Każde inne brzemię uciska cię i przygniata, natomiast brzemię Chrystusa przynosi ulgę. Każde inne brzemię ma ciężar, brzemię zaś Chrystusa ma skrzydła. Jeśli ptakowi odejmiesz skrzydła, na pozór zmniejszasz ciężar, który ma on dźwigać, ale im bardziej zmniejszasz mu ciężar, tym bardziej przywiązujesz ptaka do ziemi. Widzisz na ziemi tego, któremu chciałeś ulżyć; przywróć mu ciężar jego skrzydeł, a zobaczysz, jak wzleci” Augustyn Sermones 126,12.
CZYTANIA Z LEKCJONARZA OP:
Iz 58,6-11
Czyż nie jest raczej ten post, który wybieram: rozerwać kajdany zła, rozwiązać więzy niewoli, wypuścić wolno uciśnionych i wszelkie jarzmo połamać; dzielić swój chleb z głodnym, wprowadzić w dom biednych tułaczy, nagiego, którego ujrzysz, przyodziać i nie odwrócić się od współziomków. Wtedy twoje światło wzejdzie jak zorza i szybko rozkwitnie twe zdrowie. Sprawiedliwość twoja poprzedzać cię będzie, chwała Pańska iść będzie za tobą. Wtedy zawołasz, a Pan odpowie, wezwiesz pomocy, a On [rzeknie]: „Oto jestem!” Jeśli u siebie usuniesz jarzmo, przestaniesz grozić palcem i mówić przewrotnie, jeśli podasz twój chleb zgłodniałemu i nakarmisz duszę przygnębioną, wówczas twe światło zabłyśnie w ciemnościach, a twoja ciemność stanie się południem. Pan cię zawsze prowadzić będzie, nasyci duszę twoją na pustkowiach. Odmłodzi twoje kości, tak że będziesz jak zroszony ogród i jak źródło wody, co się nie wyczerpie.
lub:
Ga 3,26-28
Wszyscy bowiem dzięki tej wierze jesteście synami Bożymi – w Chrystusie Jezusie. Bo wy wszyscy, którzy zostaliście ochrzczeni w Chrystusie, przyoblekliście się w Chrystusa. Nie ma już Żyda ani poganina, nie ma już niewolnika ani człowieka wolnego, nie ma już mężczyzny ani kobiety, wszyscy bowiem jesteście kimś jednym w Chrystusie Jezusie.
Ps 145
Mt 11,25-30
W owym czasie Jezus przemówił tymi słowami: «Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom. Tak, Ojcze, gdyż takie było Twoje upodobanie. Wszystko przekazał Mi Ojciec mój. Nikt też nie zna Syna, tylko Ojciec, ani Ojca nikt nie zna, tylko Syn, i ten, komu Syn zechce objawić. Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię. Weźcie moje jarzmo na siebie i uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokorny sercem, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych. Albowiem jarzmo moje jest słodkie, a moje brzemię lekkie».
lub:
Łk 10,25-37
A oto powstał jakiś uczony w Prawie i wystawiając Go na próbę, zapytał: «Nauczycielu, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?» Jezus mu odpowiedział: «Co jest napisane w Prawie? Jak czytasz?» On rzekł: Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całą swoją mocą i całym swoim umysłem; a swego bliźniego jak siebie samego. Jezus rzekł do niego: «Dobrześ odpowiedział. To czyń, a będziesz żył». Lecz on, chcąc się usprawiedliwić, zapytał Jezusa: «A kto jest moim bliźnim?» Jezus nawiązując do tego, rzekł: «Pewien człowiek schodził z Jerozolimy do Jerycha i wpadł w ręce zbójców. Ci nie tylko że go obdarli, lecz jeszcze rany mu zadali i zostawiwszy na pół umarłego, odeszli. Przypadkiem przechodził tą drogą pewien kapłan; zobaczył go i minął. Tak samo lewita, gdy przyszedł na to miejsce i zobaczył go, minął. Pewien zaś Samarytanin, będąc w podróży, przechodził również obok niego. Gdy go zobaczył, wzruszył się głęboko: podszedł do niego i opatrzył mu rany, zalewając je oliwą i winem; potem wsadził go na swoje bydlę, zawiózł do gospody i pielęgnował go. Następnego zaś dnia wyjął dwa denary, dał gospodarzowi i rzekł: „Miej o nim staranie, a jeśli co więcej wydasz, ja oddam tobie, gdy będę wracał”. Któryż z tych trzech okazał się, według twego zdania, bliźnim tego, który wpadł w ręce zbójców?» On odpowiedział: «Ten, który mu okazał miłosierdzie». Jezus mu rzekł: «Idź, i ty czyń podobnie!»