Uzdrowienie w Kafarnaum
Eucharystia: zapowiedzi – ustanowienie – znaczenie
WSPÓLNOTOTWÓRCZY CHARAKTER WIECZERZY PAŃSKIEJ WEDŁUG PIERWSZEGO LISTU DO KORYNTIAN
HOMILIA 1
1. Dowódca musiał mieszkać od wielu lat w Kafarnaum, zbliżył się do wspólnoty żydowskiej. Budowa synagogi dla niej wiązała się z finansowym wyrzeczeniem. Możemy przypuszczać, że porzucił rzymskich bogów, miał żywą wiarę w Boga jedynego.
2. Dla Żydów jednak cały czas był poganinem, nikt z nich nie wszedłby do jego domu. Stąd wysyła swoje sługi i prosi o uzdrowienie „na odległość”.
3. Zaskakuje świadectwo Jezusa o tym człowieku i jego wierze. W tym wypadku nie mundur świadczy o wierze. Nie pochodzenie, ani miecz.
4. Tam, gdzie spotkasz ludzi wierzących – tam spotkasz Boga. To się przytrafiło setnikowi w Kafarnaum…
Gidle, 17 września 2018, 1 Kor 11, 17.26.33; Ps 40; Łk 7, 1-10
HOMILIA 2
1.Wieczerza Pańska miała w czasach św. Pawła dwie części: na początku była „uczta miłości”, czyli ludzie w serdecznej atmosferze spożywali przyniesione przez siebie pokarmy.
2. Wspólny posiłek budował jedność, którą potem umacniało przyjmowanie Ciała i Krwi Pańskiej – Eucharystia. Ona była drugą częścią spotkania.
3. Fragment listu pokazuje z goryczą nadużycia i brak jedności między chrześcijanami, wprost: nie ma Eucharystii, bo wielu jest zajętych swoim jedzeniem i piciem.
4. W tym fragmencie św. Paweł kilka razy wspomina o „schodzeniu się”, „zbieraniu się” jako Kościół. Ale to jeszcze za mało, aby Wieczerza Pańska rzeczywiście miała miejsce. Eucharystia tworzy Kościół, a nie tylko spotykanie się przy jedzeniu.
5. Stąd ten Pawłowy opis Eucharystii i napomnienie dość wzruszające lub tchnące surowością: „poczekajcie jedni na drugich”.
6. Przychodzisz, Panie, do nas w Eucharystii, bądź naszą jednością, abyśmy zawsze mówili i wyznawali: „Pan jest wielki!”
Radonie, 12 września 2022, 1 Kor 11, 17.26.33; Ps 40; Łk 7, 1-10