Środa Popielcowa, rok ABC

„ON TO DLA NAS GRZECHEM UCZYNIŁ TEGO, KTÓRY NIE ZNAŁ GRZECHU” (2 KOR 5,21A): ROZUMIENIE PAWŁOWEJ WYPOWIEDZI W HISTORII EGZEGEZY

Dlaczego Bóg uczynił Chrystusa grzechem (2 Kor 5, 21)?

Środa Popielcowa – różne notatki z sieci

ZESTAW 1

WSTĘP

Wielki Post… nie po to, żeby chodzić smutnym, nie po to, żeby cierpieć z powodu braku słodyczy, tańca, zabaw… nie po to, żeby się odchudzać, nawet nie po to, żeby się umartwiać…

Zawsze jest to czas, którego celem jest odnowienie więzi z Panem Jezusem, zakochanie się w NIM na nowo, odkrycie Jego miłości, którą okazał na krzyżu i przez swoje Zmartwychwstanie.

Umartwienia, wyrzeczenia mają nam w tym pomóc. Zwrócić uwagę na ważne rzeczy, może przywrócić właściwą hierarchię rzeczy w życiu…

ROZWIJAĆ SIĘ!

Każdy WIELKI człowiek, który ma w życiu jakiś WIELKI CEL, wiele sobie odmawia, ale radość, która spotyka go na końcu nijak się ma do wyrzeczeń, postu. Warto sobie stawiać wielkie cele! MARZYĆ! Trzeba być pięknym zewnętrznie i w sercu. takimi nas Bóg stworzył. Wielki Post = odkryć BOGA i wielkie wartości. Posłuchajcie dzisiejszych czytań – one proponują wielką przygodę życia z kochającym Bogiem!

HOMILIA

  1. Mówiłem, że te teksty proponują wielką przygodę życia z kochającym Bogiem. Żeby tu tej przygodzie dążyć – trzeba mieć mapę!
  2. Przyniosłem kilka moich ulubionych map ze sobą. Wędrowałem z nimi po różnych okolicach. Są zniszczone, używane. Ulubione…
  3. Mapą, którą dzisiaj otrzymujemy, aby dotrzeć doi naszych wielkopostnych celów są czytania. War-to je sobie wydrukować, wracać do nich, czytać.
  4. Szczególnie Ewangelia proponuje nam trzy bardzo ważne szlaki.
  5. Pierwszym z nich jest drugi człowiek. Jałmużna to dar dla kogoś, kto jest w potrzebie. Nie chodzi o pieniążek. Mamy rzeczy dużo ważniejsze do ofiarowania. Na przykład – słowo otuchy, wsparcia, uśmiech, czas, pomoc w nauce, wspólne wygłupy, modlitwę, pamięć, wysłanie sygnału – myślę o Tobie… Pierwszy kierunek – człowiek.
  6. Drugi kierunek – Bóg. Podstawa więzi z Bogiem to modlitwa. Nie na pokaz, bez obłudy. Szczera. Takiej modlitwy nikt nie zobaczy. Tylko Bóg. Nie zagadaj Go tylko. Modlitwa to słuchanie. Dużo ważniejsze od mówienia….
  7. Trzeci kierunek – ja sam. Wtedy było jasne – post to zaniedbana fryzura, ciało w popiele i kurzu, no bo to znak, że zwracam uwagę tylko na sprawy duchowe. Pość pięknie – idź do fryzjera, manicure i te sprawy. Umaluj się pięknie. Ubierz. Bądź sobą, piękna, mądra – przede wszystkim w Bożych oczach… Przyjdź piękna na drogę krzyżową. Wczoraj ktoś się śmiał, że Eucharystia to randka z Panem świata – dokładnie tak jest! A Wielki Post to czas zauroczenia Bogiem żywym i pięknym. W tym czasie tajemnicy przed światem zrób sobie jakieś postanowienie. Nikt o nim nie będzie wiedział, to może być dar dla Niego – coś między wami. Tylko między wami…
  8. Trzy kierunki, szlaki, trzy drogi. Cel – Chrystus Zmartwychwstały i zwycięstwo jego miłości we mnie. Życie z NIM jest wspaniałą przygodą.

Poznań, Środa Popielcowa, 13 lutego 2013, LSU, Jl 2,12-18; Ps 51; 2 Kor 5,20–6,3; Mt 6, 1-6.16-18

ZESTAW 2

WSTĘP

Wielki Post… nie po to, żeby chodzić smutnym, nie po to, żeby cierpieć z powodu braku słodyczy, tańca, zabaw… nie po to, żeby się odchudzać, nawet nie po to, żeby się umartwiać… To czas przyjaźni, wiosny, odrodzenia więzi z Jezusem!

HOMILIA

  1. Rozmawialiśmy wczoraj o przyjaźni z człowiekiem, z Bogiem, szukaliśmy odpowiedzi na pytanie – kiedy mogę nazwać człowieka przyjacielem?
  2. Dzisiaj Słowo podpowiada nam cechy Boga jako Przyjaciela. Cechy zbieżne z wczorajszymi.
  3. Ojciec, który widzi w ukryciu…” Ogromna część mnie i mojego życia dzieje się w ukryciu. To moje myśli, przeżycia, refleksje, decyzje, droga do decyzji. Cały mój świat wewnętrzny, z którym czuję się czasami samotny. Niezrozumiany.
  4. ON mnie widzi, patrzy się z miłością i rozumie. Zna moje serce, odpowiada swoją miłością. Zawsze jest blisko, choć nie zawsze to czuję. To dla-tego modlimy się w myślach i wierzymy, że Bóg to słyszy, rozumie. Widzi. Czas Wielkiego Postu to czas zrozumienia tych najgłębszych spraw. Bo za nie ON oddał swoje życie.
  5. Zazdrosna miłość…” jak to? W Hymnie o miłości jest napisane, że „miłość nie zazdrości”. Inna jest to zazdrość – nie o drugiego człowieka, relację, ale o to, aby dobro się nie marnowało. To zazdrość o wartości, o wiarę, miłość. Nie innych!
  6. Nie przyjmuj na próżno łaski Bożej” – na przyjaźń trzeba odpowiedzieć. To żywa relacja. Nie można być hubą, pijawką. Jednostronność zabija. Czy czasami wiara nie jest takim upartym trwaniem Boga – zależy mi na Tobie!??? Wielki Post to czas odpowiedzi – dzisiaj, teraz… konkretnie.
  7. Ludzie niekoniecznie muszą widzieć nasze praktyki pokutne, pobożne. Ale wiara jest także sprawą publiczną, coraz częściej chowamy ją ze strachu przed opiniami innych. Tymczasem Wielki Post to czas odwagi i świadectwa…
  8. Przykład OP z Waszyngtonu – krzyż z popiołu na czole – zmazany przed pójściem na uczelnię. Inni mieli! No i klops…
  9. Wiara ma wymiar publiczny, Wielki Post także. Przyjaźń również…

Poznań, Środa Popielcowa w LSU, 5 marca 2014, Jl 2,12-18; Ps 51; 2 Kor 5,20–6,3; Mt 6, 1-6.16-18

HOMILIA 3

1. Czas Wielkiego Postu… Postanawiamy, że czegoś będzie mniej, nawet dobrego i przyjemnego… Choćby jedzenia czy czasu poświęconego sprawom niekoniecznym…

2. Dzisiejsze słowo Boże jest jak kromka chleba:

  • w środku przewidywalna, zwyczajna, miękka… zachęta do jałmużny, im więcej dajesz, tym więcej masz…; zaproszenie do modlitwy – nie gadulstwa, ale słuchania…; pogodnego postu – co zrobisz z czasem bez np. elektroniki?…
  • „skórka” – trzyma wszystko, dla niektórych najsmaczniejsza… sens Wielkiego Postu – odkrycie Bożej miłości: 1 – zazdrosnej o dobro, 2 – odkrycie teraz, gdy Bóg mówi, daje natchnienie, 3 – Boże, prowadź, patrz, kochaj TERAZ!

Wiktorówki, Środa Popielcowa, 18 lutego 2015, Jl 2,12-18; Ps 51; 2 Kor 5,20–6,3; Mt 6, 1-6.16-18

HOMILIA 4

1. Wielcy tego świata żyją w ukryciu Wpływy i znaczenie rosną – rośnie tez skorupa bezpieczeństwa wobec nich – żywopłoty, szyfry, zamki, ochrona.

2. Wielcy duchem też żyją w ukryciu. Ich skarbem jest spotkanie z Bogiem.

3. I prośba do Niego skierowana: „Stwórz, Boże, we mnie serce czyste i odnów we mnie moc ducha”.

Radonie, Środa Popielcowa, 2 marca 2022, Jl 2,12-18; Ps 51; 2 Kor 5,20–6,3; Mt 6, 1-6.16-18

HOMILIA 5

1. Pożegnaliśmy się wczoraj w liturgii z codzienną lekturą Ewangelii wg św. Marka. Ta lektura wróci w okresie zwykłym po Zesłaniu Ducha Świętego.

2. Na Wielki Post i okres wielkanocny Kościół daje nam specjalnie wybrane czytania.

3. Święty Augustyn w Kazaniu Wielkopostnym mówił o tym, że „post i jałmużna stanowią dwa skrzydła modlitwy, dzięki którym może ona łatwiej wznieść się do Boga”.

4. Chciałbym dzisiaj wykorzystać podobny motyw z wczorajszej Ewangelii – zostawiliśmy Jezusa i Jego uczniów w łodzi. Blisko Jezusa. Gdyby wiosłami był post i jałmużna, to łódź modlitwy zaniesie nas na drugi brzeg, ku tajemnicom Wielkiego Postu.

5. Tam przywróć nam radość Twojego zbawienia i wzmocnij nas duchem ofioarnym.

Radonie, Środa Popielcowa, 13 lutego 2024, Jl 2,12-18; Ps 51; 2 Kor 5,20–6,3; Mt 6, 1-6.16-18